ETA začínala jako ESA

  • 5
Pražský podnikatel Jan Prošvic investoval v roce 1943 čtyři miliony korun do továrny v Hlinsku. V budovách, kde původně stála cihelna, vznikla Elektrotechnická akciová společnost - ESA. Elektrotechnika se tu vyrábí dodnes, nese ovšem značku ETA.

Prošvic do podniku přibral ještě továrníka Eckhardta z Chotěboře. Čtyři desítky zaměstnanců tu v době války vyráběly telefonní rozdělovače k protitankovým bateriím pro říšskou armádu.

Prvním mírovým výrobkem byla žehlička
Firmě se vedlo dobře a po dvou letech existence zaměstnávala už na tři stovky lidí. S válečnou výrobou se nadobro skoncovalo a v Hlinsku se začaly vyrábět přístroje pro domácnost jako vařiče, teplomety nebo žehličky.

Jen za rok 1945 se jich vyrobilo na 200 tisíc kusů a firma pracovala na stále nových typech. V roce 1978 přicházejí v Hlinsku i s první napařovací žehličkou.

V roce 1948 přešel podnik nuceně do rukou státu, zakladatel a šéf firmy Jan Prošvic emigroval. Po znárodnění přibývaly nové výrobky.  Ve švýcarské licenci se tu vyráběl elektrický kávomlýnek, a o dva roky později i ponorné vařiče vody.

Pravý rozkvět ale firmě přinesly až elektrické vysavače. Od roku 1952 do současnosti se jich tu vyrábělo přes sto typů, podlahových i ručních. Firma rostla a v padesátých letech zaměstnávala kolem dvou tisíc zaměstnanců, v sedmdesátých letech přibyla další tisícovka.

ČTĚTE VÍCE

SLAVNÉ ČESKÉ
ZNAČKY

Vařič se prodával 37 let
Úspěch měly i klasické vařiče. Jeden z nich se prodával celých 37 let. Typ 038 si kupovaly do svých domácností české hospodyňky už v roce 1957 a jeho prodej skončil  v Česku až v roce 1976. Pak se ještě 18 let vyvážel, a to především do Anglie.

Privatizace a vznik ETA
Stejně jako řada dalších velkých podniků se společnost na počátku devadesátých let přeměnila na akciovou společnost. Podíly se rozprodaly zejména v kuponové privatizaci a noví majitelé se prvně sešli na ustavující valné hromadě v roce 1993. 

O tři roky později se firma rozloučila s názvem ELEKTRO-PRAGA Hlinsko, který ji provázel po většinu dobu její existence. Převzala jméno, které její výrobky nesly už od roku 1960, tedy ETA.

Poslední významnou organizační změnou byl příchod liberecké společnosti Plastkov s.r. o. z Liberce. Obě firmy se letos sloučily a ETA se stala jejich nástupcem.

Prvním elekrospotřebičem pro domácnost, který se začal v Hlinsku vyrábět, byla žehlička se stojánkem. Jen za rok 1945 se jich tu vyrobilo na 200 tisíc kusů.

,