Investory, jakým je Leonardo DiCaprio, k projektu přitahují udržitelnost výroby diamantů.

Investory, jakým je Leonardo DiCaprio, k projektu přitahují udržitelnost výroby diamantů. | foto: Reuters

DiCaprio investuje do nápadu na umělé diamanty. Těžba ničí životy, tvrdí

  • 24
Leonardo DiCaprio podporuje umělou výrobu diamantů. Investicí do kalifornské firmy Diamond Foundry chce spolu se spoluzakladatelem Twitteru Evanem Williamsem nebo spoluzakladatelem Facebooku Andrewem McCollumem pomoci otřást světovým průmyslem s přírodními diamanty a upozornit na těžbu, která ničí přírodu i životy.

Společnosti Diamon Foundry (DF) se údajně brzy podaří dosáhnout toho, o co se alchymisté snažili po celá staletí. Tvrdí, že disponuje technologií, která umožní laboratorně vyrobit diamanty bez těžby, informuje server televize CNBC. Leonardo DiCaprio na Twitteru nedávno napsal, jak je pyšný, že může investovat do firmy, která sníží dopady na život lidí i životní prostředí.

Upozornil tak na dosud ne příliš známý začínající projekt založený někdejším solárním podnikatelem Martinem Roscheisenem. Filmová hvězda se tak připojila k titánům Silicon Valley jako jsou například zakladatelé společnosti Google Larry Page and Sergey Brin.

O současné „krvavé“ těžbě diamantů pojednával stejnojmenný film právě s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Umělé kameny od firmy DF se však budou rodit uvnitř plazmového reaktoru v sídle společnosti v kalifornském San Carlos. A hollywoodský herec by rád svojí podporou pomohl otřást světovým diamantovým průmyslem, v němž se točí na 85 miliard dolarů.

Diamanty matou i odborníky

Člověkem vyrobený diamant není novou záležitostí. Poprvé s trikem na umělou výrobu kamenů přišla v roce 1954 společnost General Electric.

Roscheisenova DF se však zatím nejprůrazněji snaží proces takzvaného chemického nanášení par zpeněžit. Ke vzniku diamantů využívá velké energie 8000stupňového plazmového pole z vrstev atomů uhlíku.

Výsledek může zmást i samotné gemology, jelikož diamanty vznikající tímto procesem s přírodními diamanty shodují.

DF navíc tvrdí, že je schopná v laboratoři vytvořit stovky diamantů do devíti karátů během pouhých čtrnácti dní. A to za cenu o třicet procent nižší, než za jakou se tyto vzácné kameny obvykle prodávají.

Výroba začíná malým kouskem přírodního kanadského diamantu, který slouží jako mikroskopická základna, a na ní pak výše popsaným procesem vznikají další, nové vrstvy.

„Když lidem celý proces ukážeme, jsou ohromeni,“ říká Roscheisenem, do jehož okruhu podporovatelů patří mimo jiné zakladatel americké společnosti Zynga Mark Pincus, spoluzakladatel Twitteru Evan Williams nebo také spoluzakladatel Facebooku Andrew McCollum.