Květinová farma v etiopském městě Holeta. | foto: Profimedia.cz

Válka růží v Africe. Etiopie přebírá květinový byznys Keni

  • 2
Více než třetina květin v evropských obchodech se vypěstuje na farmách v africké Keni. Čím dál více pugétů však zdobí vlaječka sousední Etiopie. O přesunu farem do této země uvažuje řada nizozemských investorů. Kvůli korupci, vysokým daním, nízkým clům i lákavým pobídkám.

Keňa je tradiční africkou květinovou velmocí, která s masovou produkcí začala v roce 1969. Stále významnější ekonomickou velmocí se však i díky tomuto odvětví stává v posledních letech Etiopie, všiml si Bloomberg. Ta je nyní druhým největším producentem květin v Africe.

Někteří pěstitelé už před lety poznali, že produkce růží v Etiopii je v mnoha ohledech výhodnější.

Nizozemské společnosti AQ Roses se vyplatil riskantní krok, který podnikla už před deseti lety. Jako lokalitu pro svou novou květinovou farmu za 10 milionů dolarů zvolila namísto Keni sousední Etiopii.

Nyní farma produkuje ročně květiny za 200 milionů dolarů a ukrajuje tržní podíl Keni, která zásobuje více než třetinu evropského trhu. V Keni se ročně vypěstují květiny za 500 milionů dolarů.

„Je tu mnohem lépe než v Keni,“ hodnotí výkonný ředitel nizozemské společnosti AQ Roses Frank Ammerlaan. „Pro nás je důležitá bezpečnost a menší míra korupce. Keňa je víc ‚Divoký západ‘ než Etiopie,“ dodává.

Odbavování květin z jeho obřího skladu u jezera Ziway v centrální Etiopii zajišťují stovky žen, které pracují v zástěrách u žlutých stolů. Růže, které jim projdou rukama, se do regálů v Evropě dostanou během dvou dnů.

Také další farmáři přesunuli nebo otevírají květinový byznys v Etiopii. Další se k tomu chystají. I díky tomu ekonomika Etiopie roste a stává se důležitým motorem regionu. Loni země nahradila Keňu na pozici čtvrté největší ekonomiky subsaharské Afriky, od roku 2005 se její hospodářství zvětšilo pětkrát. Země se stala perspektivnější pro zahraniční kapitál.

Stát dojí pěstitele v Keni

Podle Dipesha Devraje, předsedy Asociace exportérů čerstvých výrobků v Keni, také Etiopie těží z nespokojenosti keňských exportérů, které čím dál více zatěžují daně, ale také úplatky státním úředníkům.

Investic výrazným tempem přibývá například díky příznivé celní politice nebo daňovým výjimkám pro firmy. Začínající pěstitelé květin mají pětileté prázdniny na daň z příjmu právnických osob a nemusí odvádět cla ze vstupů jako jsou hnojiva.

„Dojí nás. Většina květinových farem byla v roce 2015 ve ztrátě,“ svěřil se Bloombergu Jeff Kneppers, majitel nizozemské společnosti Maridadi Flowers Ltd., který pobývá v Keni přes dvacet let. „Farmáři mluví o přesunu výroby do Etiopie,“ dodal. Sám však zůstává. Kvůli lepšímu podnebí, zkušenějším dělníkům a soukromému vlastnictví půdy, které je v Etiopii zakázáno.