Belgičané tradičně servírují své hranolky s majonézou.

Belgičané tradičně servírují své hranolky s majonézou. | foto: Profimedia.cz

Komise nám chce sebrat hranolky, zlobí se Belgičané. Smaží je nezdravě

  • 397
Evropská komise chce zasáhnout do postupu při výrobě tradičních belgických hranolek. Při procesu přípravy se totiž údajně uvolňuje nebezpečná karcinogenní látka. Dvojí smažení je však národní tradicí, o kterou teď mohou Belgičané přijít, informoval britský deník Guardian.

„Hranolky mají specifickou chuť díky řemeslné práci výrobců, kteří nejprve osmaží nakrájené brambory syrové a pak ještě jednou těsně před podáváním. Byla by škoda, kdyby Evropská unie tuto tradici zakázala,“ napsal v dopise evropskému komisaři pro potravinovou politiku Vytenisi Andriukaitisovi belgický ministr cestovního ruchu Ben Weyts.

Belgická tradiční příprava hranolek

Nejdůležitější jsou pro výrobce čerstvé brambory odrůdy Bintje, které se musí nakrájet ostrým nožem, aby jednotlivé kousky vstřebaly co nejméně oleje. Důležité pro přípravu je i dvojí smažení, kdy se syrové kousky nejprve smaží zhruba pět minut při teplotě 130 stupňů Celsia. Po odkapání se pak těsně před podáváním smaží dvě minuty na 170 stupňů Celsia.

Podle Belgičanů je hřích hranolky smažit v klasickém oleji. Nejlepší je podle nich pro smažení živočišný tuk, který na rozdíl od oleje nepotlačí chuť brambor.

Evropská komise nemá v plánu výrobu hranolků zakázat úplně. Chystá se však vydat směrnici, která by měla omezit vznik karcinogenního akrylamidu. Tato nebezpečná látka údajně vzniká u některých potravin při ohřívání nad 120 stupňů Celsia, připomíná Guardian.

Komise navrhuje, aby byly brambory před prvním smažením povařeny. Tento proces by měl zabránit tvorbě nebezpečné látky. Někteří Belgičané však tvrdí, že pozměněný proces výroby zkazí chuť hranolek.

Příprava této pochoutky je belgickou tradicí, která započala již v 18. století. Tuhá zima tehdy znemožnila lidem lovit malé ryby, které smažili v oleji, a tak je nahradili brambory.

Francouzské hranolky z Belgie

O původu hranolků může mást v Americe používaný název French fries, který vznikl za druhé světové války. Za nepřesné označení mohou podle legendy američtí vojáci, kterým poprvé hranolky dali ochutnat francouzsky mluvící belgičtí vojáci. Francouzština byla totiž oficiálním jazykem belgické armády.

Kvůli možné hrozbě rakovinotvorných účinků se loni na půdě Evropské komise projednával i zákaz prodeje pesticidu glyfosátu, který je obsažen například v přípravku Roundup na hubení plevele (více čtěte zde). Povolení bylo nakonec prodlouženo do konce roku 2017. Podobně na začátku ledna letošního roku Evropská komise zakázala používat obyčejné amalgámové plomby pro děti do 16 let a těhotné a kojící ženy. Ty totiž obsahují rtuť, která ničí životní prostředí (více čtěte zde).