EU chce vyšší ručení u aut

  • 10
Kolik budou dostávat oběti autonehod v Česku? Až 35 milionů korun, jak žádá nový český zákon o povinném ručení, nebo pětkrát více, jak navrhuje evropský parlament? O to se nyní tvrdě bojuje. Výsledek třenice rozhodne nejen o maximální výši odškodnění pro oběti nehod, ale také o cenách pojistek, které platí každý řidič.

Vyšší krytí schválil minulý týden parlament EU. To však narazilo na odpor řady zemí v EU i mimo ni.

Zvýšení pojistného krytí, jehož rubem jsou vyšší ceny, bylo podle českého diplomatického zdroje "kamenem úrazu pro všechny uchazeče, ale také pro Portugalce a Španěly".

Kdyby parlamentní návrhy prošly, museli by Portugalci zvýšit krytí majetkových škod dvacetinásobně, z dnešních sta tisíc eur na dva miliony. To by přineslo i nepopulární zdražení pojistek.

O zvýšení povinného krytí se mluví i v českém parlamentu, byť v daleko menší míře. Poslanci již odeslali do Senátu návrh úpravy zákona, podle které každý motorista bude muset uzavřít povinné ručení aspoň na 18 milionů korun u hmotných škod a 35 milionů korun u škod na zdraví.

Na to okamžitě zareagovaly domácí pojišťovny a nižší krytí přestaly nabízet. Evropští politici však jsou pod tlakem těch zemí, kde je povinné ručení vysoké už nyní. Jejich občané by při celoevropském zvýšení měli nárok na zvýšené náhrady i mimo svou zemi.  Když se totiž dnes stane Němec či Francouz obětí nehody v Portugalsku či v Česku, jednání o odškodnění je kvůli nižšímu plnění těžší.

Právě kontakt s cizinou byl podle českých poslanců i zástupců pojišťoven hlavní hrozbou, které se čeští řidiči vystavovali, pokud měli nižší pojistky. Česká pojišťovna například eviduje případ, kdy její klient zranil bohatého Španěla, který v Česku vyinkasoval již více než 25 milionů korun.

O konečné podobě evropské normy se bude ještě diskutovat. Evropská komise původně navrhovala, aby každá těžce zraněná osoba či pozůstalí po usmrceném dostávali nanejvýš milion eur, a aby oběti nehod měly nárok na odškodnění ve výši až půl milionu eur.

Parlament tyto sumy prudce zvýšil - na pět milionů eur u osob, na dva miliony u škod na majetku. Tento krok vřele uvítali zástupci pojišťoven. Verze komise původně vyhovovala i českým diplomatům. Po přijetí přísnější parlamentní verze patrně bude uplatněn odklad, který může činit až pět let.