EU kritizuje korupci

Evropská unie stále není spokojena s potlačováním korupce v České republice. Stejně jako loni či předloni i letos dá ve svém pravidelném podzimním hodnocení tuto kritiku jasně najevo. "Problém korupce byl v loňské i v předloňské zprávě a bude v letošní. To není věc, kterou se podaří vymýtit nebo výrazně posunout během roku," uvedl hlavní český vyjednavač pro vstup do unie Pavel Telička.

Pravidelná zpráva, která hodnotí připravenost země na vstup do EU a porovnává pokrok jednotlivých kandidátských zemí, loni vyzdvihla korupci jako jeden z hlavních problémů. Letos možná bude v pranýřování úplatků konkrétnější.

Podle některých informací by výtky mohly být směrovány k oblasti výběrových řízení, kde v uplynulém roce nebyl v některých důležitých kauzách dodržen zákon o veřejných zakázkách.

Zástupci Bruselu sice upozorňují na některá zlepšení, ale také varují. Současný stav stále nepovažují za dostatečný k tomu, aby se země mohla stát členem unie. "Korupce tu existuje. Ale existuje také úsilí s ní bojovat. Bude-li tato snaha pokračovat, pak není problém, abyste vstoupili," uvedl šéf velvyslanectví Evropské komise v Praze Ramiro Cibrián.

Velvyslanec potvrdil, že boj s korupcí a ekonomickou kriminalitou zůstává jednou ze tří priorit, které komise sleduje, když má zhodnotit připravenost České republiky na vstup. Tomuto tématu může v pořadí důležitosti konkurovat pouze soudní reforma a zlepšování podmínek pro fungování státní správy.

V oblasti soudnictví Brusel tentokrát Prahu pochválí, stejně tomu bude i u ekonomické kriminality. "Vždy se snažíme hledat pozitiva. Několik důležitých postav skončilo za poslední rok ve vězení, což ukazuje, že se pohybujete správným směrem," uvedl Cibrián.

Komise do loňské zprávy napsala, že situace v Česku je "znepokojivá" a že je potřeba "úplné politické nasazení a mobilizace materiálních i lidských zdrojů." V případě výběrových řízení, o nichž se zpráva má zmínit, spíše zavdala podnět k další kritice sama vláda.

Za poslední rok totiž několikrát, byť v souladu se zákonem, obešla výběrové řízení a přidělila významné státní zakázky narychlo bez řádného tendru. K nejznámějším případům patří přidělení zakázky na výstavbu dálnice do Ostravy či zrychlený výběr investičních poradců pro privatizaci energetiky a Unipetrolu. Vláda v těchto případech využila paragrafu, podle kterého může o vypuštění řádného výběrového řízení sama rozhodnout.

Na korupci v České republice několikrát upozornila organizace Transparency International, jejíž poznatky Evropská komise používá i pro své zprávy. V jejím žebříčku nejzkorumpovanějších zemí se Česká republika letos propadla o pět míst a skončila hůře než Polsko i Maďarsko.