Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s prezidentem EU Hermanem Van

Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem a dánskou premiérkou Helle Thorning-Schmidtovou na summitu v Bruselu 7. února | foto: Reuters

Summit se dohodl, Unie bude mít nižší rozpočet. Rozdělí se 960 miliard

  • 8
Po celonočních jednáních přijali evropští lídři 27 států Evropské unie kompromisní dohodu o rozpočtovém výhledu na rok 2014-2020. Rozděleno má být celkem 960 miliard eur, necelých 25 bilionů korun. Trvají další jednání o tom, do jakých oblastí tyto peníze budou směřovat.

Poprvé v historii Evropské unie se víceletý rozpočet této organizace sníží. Podle dohody, jež byla na základě neoficiálních informací už lídry sedmadvacítky přijata, se v letech 2014-2020 rozdělí celkem 960 miliard eur, což odpovídá jen asi 1 % HDP členských zemí, zatímco v minulých sedmi letech to bylo 1,048 % HDP. 

Jaký rozpočet EU je pro Česko nejvýhodnější? Šest otázek a odpovědí

Dosažená dohoda státníků znamená, že původní návrh Evropské komise ve výši 1,025 bilionu eur seškrtali o 65 miliard eur. Některé země, jako například Velká Británie, sice usilovaly o úspory dalších desítek miliard, ale po celonočním jednání zřejmě souhlasily s tímto kompromisem.

Ten předložil v půl šesté ráno prezident Evropské unie Herman Van Rompuy poté, co summit jednal prakticky celou noc, a to jak na plenárním zasedání, tak bilaterálně. Několik setkání měla například německá kancléřka Angela Merkelová s britským premiérem Davidem Cameronem.

Kam půjdou miliardy?

Český premiér Petr Nečas hrozil ještě ve čtvrtek večer vetem podle jeho slov neférového rozpočtu. Jeho definitivní pozice není ještě známa. Trvají totiž další jednání o rozdělení celkové částky do jednotlivých oblastí, Česká republika má největší zájem na udržení výše kohezních fondů, které jdou především na budování infrastruktury.

Evropský prezident Van Rompuy však například tlačí na zvýšení prostředků do fondů pro boj s vysokou nezaměstnaností mladých - hlavně v zemích, jako je Španělsko, Řecko nebo Itálie.

Někteří evropští státníci, především ti z chudších zemí, dávali najevo zklamání z toho, jak byl rozpočet seškrtán. "Je to poprvé v historii, kdy se Evropské unii snižuje rozpočet," uvedla litevská prezidentka Dalia Grybauskaite.

V deset hodin byla vyhlášena dvouhodinová pauza v jednání. Po poledni se zřejmě rozhodne, zda bude dohoda o rozpočtu uzavřena, nebo zda se bude konat další summit.