Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Do roku 2030 sníží EU emise o čtyřicet procent

  • 272
Evropská unie do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 procent proti roku 1990. Dohodl to v noci pátek summit osmadvacítky v Bruselu. Česko podle premiéra Bohuslava Sobotky dostane díky kompenzacím 50 až 70 miliard v příštích deseti letech.

Na Twitteru dohodu oznámil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Dohoda podle Van Rompuye také obsahuje ke stejnému roku v EU výrobu nejméně 27 procent energie z obnovitelných zdrojů, zvýšení energetické účinnosti nejméně o 27 procent a posílení propojenosti energetických sítí.

„Nebylo to vůbec jednoduché, ale podařilo se nám dosáhnout spravedlivého řešení,“ řekl Van Rompuy na tiskové konferenci po 1:00 SELČ.

Dohoda, která ještě ve čtvrtek večer vůbec nebyla jistá, je podle něj ambiciózní, vyrovnaná, ale zároveň bere ohled na finanční náklady. Rozhodnutí je podle Van Rompuye pozitivní zprávou pro mezinárodní společenství před světovou klimatickou konferencí plánovanou na prosinec 2015 do Paříže.

„Je to dobrá zpráva pro klima, zdraví obyvatel, udržení pracovních míst a energetickou bezpečnost,“ glosoval to Van Rompuy na Twitteru.

24.října 2014 v 01:04, příspěvek archivován: 24.října 2014 v 01:35

Deal! At least 40% emissions cut by 2030. World's most ambitious, cost-effective, fair #EU2030 climate energy policy agreed #EUCO

Česko dostane desítky miliard, zaplatí stamiliardy

„Vzhledem k tomu, že je Česká republika vysoce průmyslovou zemí, vnímám vyjednání kompromisu, který poskytuje jistotu pro průmysl a ochranu budoucích investic a zároveň peníze pro modernizaci energetiky a průmyslu, za úspěch,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj se podařilo vyjednat dostatečné finanční kompenzace.

Novinářům řekl, že Česká republika získá díky kompenzacím z klimatické dohody 50 až 70 miliard korun během deseti let, jež dá na zvýšení energetické účinnosti. Během stejné doby si však přechod na ekologicky šetrnější energetiku vyžádá investice ve stovkách miliard.

„Průmysl i energetika se musí modernizovat tak jako tak, aby udržely svou konkurenceschopnost a abychom chránili naše životní prostředí,“ řekl po jednání iDNES.cz státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle něj by většinu nákladů firmy stejně musely investovat. „Dohodnuté kompenzace přitom dodatečné náklady pokryjí a hlavně podpoří modernizaci naší ekonomiky,“ dodal Prouza. 

Podíl zelené energie se má zdvojnásobit

Cíl čtyřicetiprocentního snížení emisí oxidu uhličitého je závazný pro každou členskou zemi. Závazek týkající se obnovitelných zdrojů je závazný na celoevropské úrovni, zdůraznil Van Rompuy. Nyní je úroveň obnovitelných zdrojů okolo 14 procent, EU tedy do roku 2030 podíl „zelené energie“ v zásadě zdvojnásobí.

Závazek týkající se nejméně sedmadvacetiprocentních úspor energií je „indikativní“ a za základ bere model vycházející pro rok 2030 ze současné úrovně spotřeby a technologií.

Cíl má být v roce 2020 přehodnocen s úvahou, zda jej není možné zvýšit na evropské úrovni na 30 procent. „Jde o změnu chování, ale také o inovace. Jde jak o vypínání světel, tak o zlepšování žárovek,“ popsal jej Van Rompuy.

,