Na návrh Evropské komise by měly vzniknout dvě instituce, které dohlédnou na finanční trhy. Ilustrační foto.

Na návrh Evropské komise by měly vzniknout dvě instituce, které dohlédnou na finanční trhy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

EU se předběžně dohodla na reformě finančního dohledu

  • 5
Lídři členských států EU se na svém summitu předběžně dohodli na reformě finančního dohledu. Ta by měla zabránit opakování finanční krize z loňského roku, kdy vlády vydaly stovky miliard eur z veřejných peněz na záchranu bank. Konkrétní detaily reformy ale Evropská komise zveřejní až na podzim a státy o nich budou dále jednat.

Cílem změn dohledu je snaha, aby se finanční instituce do budoucna vyvarovaly obrovských investic do vysoce rizikových produktů, aby je národní vlády nemusely znovu zachraňovat masivními finančními injekcemi jako v posledním roce.

Základem návrhu Evropské komise je vznik dvou celoevropských orgánů, které by měly vylepšit regulaci a sledování finančních trhů v Unii.

Nejdůležitější je ESRC (European Systemic Risk Council) a měli by ho tvořit centrální bankéři z jednotlivých členských států a národní regulátoři. Jejich úloha bude především monitorovací - měli by Unii varovat před případnými riziky na celém finančním trhu (takzvaný makrodohled). Podle některých zdrojů Britové nakonec ustoupili od svých námitek proti tomu, aby šéfem ESRC byl šéf Evropské centrální banky.

Druhým orgánem má být takzvaná ESFS (European System of Financial Supervisors). Úkolem této instituce bude zlepšit dohled nad finančními skupinami, které podnikají na území několika členských států EU, ale každá z jejich částí spadá pod jiný národní dohled a regulaci.

ESFS bude navíc koordinovat práci tří dalších institucí, které nově vzniknou z již existujících unijních výborů. Jedna instituce přitom bude mít na starost banky, druhá pojišťovny a třetí penzijní fondy.

Britům se nelíbilo, že rozhodnutí ESFS by za určitých okolností mohla být právně závazná. Podle diplomatických zdrojů tato podmínka v textu nakonec zůstala, ale politici schválili, že taková rozhodnutí nesmí mít dopad na rozpočty států. Regulátor tak nebude moc například mluvit do rozhodnutí o navýšení kapitálu v jednotlivých finančních institucích.

Návrh Evropské komise, který premiéři a prezidenti s úpravami odsouhlasili, vychází z takzvané Larosierovy zprávy, kterou nedávno představili finanční experti vybraní komisí. Celou skupinu vedl právě bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Jacques de Larosier.

Dnešní dohoda ovšem neznamená, že změny v regulaci finančního sektoru se začnou okamžitě projevovat. Na řadu nyní přijde opět Evropská komise, která by měla na podzim předložit konkrétní legislativní návrhy, jež budou regulaci a dozor upravovat. Ty pak opět čeká jednání mezi členskými státy.

,