EU tlačí i na firmy, které své lidi nediskriminují

  • 23
Úsilí Evropské komise zabránit firmám v diskriminaci pracovníků je hodnoceno kladně. Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) však konstatovala, že EU svými pravidly proti utlačování některým firmám zároveň škodí. Snaha neporušit předpisy je omezuje ve výběru kvalitních lidí.

Firmy ze strachu z obvinění přijímají nové pracovníky nejen podle schopností, ale podle toho, která menšiny se v jejich kolektivu zrovna nedostává.

Vytvářejí kvůli tomu i složité statistiky. Pokud se neúspěšný uchazeč urazí a obviní společnost z diskriminace, je na firmě, aby toto nařčení vyvrátila.

Podniky se proto bojí, aby se nestaly terčem často neodůvodněných žalob. Pečlivě sledují složení pracovního kolektivu a nové zaměstnance najímají tak, aby byl kolektiv podle všech kritérií co nejvyrovnanější.

Ženy vpřed
Pokud firma například zjistí, že nemá na určité pozici ani jednu ženu, dá si za cíl třeba čtvrtinový podíl žen a zapracuje tento cíl i do kolektivní smlouvy.

Podle toho se pak i rozhoduje při výběrových řízeních.

"Takto například běžně postupují společnosti v Dánsku," poznamenala expertka PwC na personalistiku Michaela Olsenová.

Sledování statistik, jaký je ve firmě podíl žen, starších lidí nebo cizinců, je navíc pro firmy administrativně náročné. EU je přitom háklivá na jakékoli formy utlačování a znevýhodnění.

Pečlivě sleduje, jestli firmy při výběrových řízeních nediskriminují ženy, starší kandidáty, zdravotně postižené, lidi s jinou vírou, sexuální orientací, nebo zda se nerozhodují podle národnosti či barvy pleti.

Nepřípustné jsou také jakékoli formy obtěžování a nemusí to být jenom tzv. sexuální harašení. Unijní předpisy chrání také matky, těhotné ženy a mladistvé.

Změnit se budou muset i české firmy
Řada českých společností například dává odměny zaměstnancům, kteří byli málo nemocní. To už po vstupu do EU nebude možné.

"Firmy tím sice chtějí přimět pracovníky, aby se neházeli marod, nepřímo tím ale diskriminují skutečně nemocné," vysvětlila Olsenová.

Unie také zbrojí proti diskriminaci lidí zaměstnaných na dobu určitou a kratší pracovní úvazky. Tito zaměstnanci musejí mít například stejné právo na kariérní postup nebo na firemní školení.

Vstup do EU by měl omezit i nešvar českých podnikatelů, kteří opakovaně najímají zaměstnance na dobu určitou, aby za ně nemuseli tolik platit.

Takto bude možné člověka zaměstnat maximálně na dva roky. Další úvazek na dobu určitou bude možný až po půlroční pauze, navrhuje novela pracovního zákoníku, která je nyní v Poslanecké sněmovně.

Velké snaha, slabší výsledky
Navzdory enormní snaze jsou některé prvky diskriminace stále patrné i v Evropské unii. Ženy mají jen 85 procent průměrného platu mužů.

Jsou však na tom lépe než ženy v České republice, jejichž mzdy jsou o čtvrtinu nižší než mzdy mužů.

Rozdíly ve mzdách nemusí znamenat pouze diskriminaci, upozornil nedávno Český statistický úřad.

Ženy totiž pracují méně hodin a jsou hodně zastoupené v málo placených odvětvích, například ve školství nebo zdravotnictví.

,