Euro asi bude mít čip proti padělání

  • 2
Vlna padělků jednotné evropské měny dramaticky roste. Penězokazi jsou stále profesionálnější, a tak Evropská centrální banka (ECB), strážkyně eura, hledá nové cesty k ochraně svých peněz. Jedna z nich má vést přes počítačové čipy.

Podle německého listu Handelsblatt jedná ECB s japonským koncernem Hitachi o využití jejich tzv. mu-čipu. Mu-čip je dosud nejmenší vyrobenou počítačovou pamětí, které si člověk pouhým okem nepovšimne ani na tenké bankovce. Čip je pouze 0,4 milimetru dlouhý a tak tenký, že se dá snadno "zabudovat" i do papíru.

O technické stránce čipování bankovek se více dočtete ZDE.

Zatímco ECB nechce připravované změny komentovat, mluvčí Hitachi Keisaku Šibatani potvrdil, že jednání o využití jejich mu-čipu probíhají.

Podle Šibataniho lze na čip uložit identifikační znak o 38 místech. Údajně ho nelze nijak přepsat. Díky tomu mohou počítačové skenery snadno odhalit, kde a kdy byla bankovka oficiálně vydaná, zda je pravá či ne.

Na rozdíl od běžně užívaných bezpečnostních prvků se čipy nijak neopotřebovávají. Navíc mohou bankám usnadnit jejich běžný provoz, zejména počítání peněz.

Největším problémem je zatím cena tohoto vynálezu. Jeden mu-čip nyní stojí třicet centů. Při masovém používání by jeho cena klesla na sedm až osm centů za kus, ale i tak by se dosavadní náklady na výrobu jedné bankovky rázem zdvojnásobily.

Eurobankovky byly ještě před rokem vydávány za technicky nejdokonalejší na světě. Nyní to už tak moc neplatí. Podle německých údajů připadá na jeden milion pravých bankovek více padělků, než tomu bylo v čase marky. Na milion marek připadalo svého času asi deset kusů padělků. U eur je to už nyní dvakrát více.

Případů nedovolené výroby rychle přibývá. Zatímco loni bylo za první pololetí zachyceno zhruba 22 tisíc kusů padělků, ve druhé půlce roku jich bylo téměř sedmkrát tolik - 145 tisíc.

Kapitální úlovek se například podařil nedávno rakouským celníkům. Bulharský pašerák převážel ve svém autě šest tisíc bankovek v celkové hodnotě přesahující 300 tisíc euro.

To je pro srovnání více, než se podařilo zachytit v Rakousku za celý loňský rok.
Byla již také rozbita první penězokazecká skupina mimo EU. V dílně, kterou měli tito padělatelé ve Varšavě, se dohotovovaly peníze v hodnotě 1,5 milionu eur.

Padělatelé podle policistů již dosáhli takové úrovně, že běžní uživatelé jejich výrobky od pravých bankovek nerozeznají. A nejen běžní uživatelé - na lepší padělky jsou "krátké" i kontrolní přístroje v řadě obchodů a podniků.

Tak například často používané prosvěcování bankovek ultrafialovým světlem dnes už u profesionálních padělků neodhalí nic. Potřebné "echo", jaké dělají pravé bankovky, již totiž podvodníci dokážou napodobit.