Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Fotbalová horečka roztočila v Česku sázky za rekordních 1,8 miliardy

  • 8
Kromě Portugalců zvítězily na právě skončeném Euru i sázkové kanceláře. Díky překvapivým výsledkům v druhé části turnaje obehrály sázkaře. Hlásí tak jednoznačně nejúspěšnější sportovní akci v historii českého sázení.

Rozšířené Euro o osm týmů nabídlo větší počet zápasů, více překvapivých výsledků a nakonec vlastně i méně očekávaného šampiona. To vše je živná fotbalová půda pro bookmakery sázkových kanceláří, kteří hlásí jednoznačně nejúspěšnější sportovní akci v historii českého sázení.

Pětice tuzemských sázkových kanceláří, které představují zhruba 99 procent celého trhu (nejsou v tom započítané zahraniční on-line služby, které do konce letošního roku z pohledu tuzemského práva v Česku působí nelegálně, a tudíž jejich tržby nikdo neeviduje), přijala během turnaje sázky za více než 1,8 miliardy korun.

Z toho více než miliarda symbolicky zamířila (nejde o tržby, firma z toho obratem vyplácí také výhry) do Berouna, kde sídlí skupina Tipsport, do které patří také sázková kancelář Chance.

„Určité rozčarování fanoušků a sázkařů z výkonů a vypadnutí české reprezentace trochu srazilo zájem i o sázky, ale našli se noví hrdinové – Island, Wales – kteří svým způsobem šampionát zatraktivnili,“ uvedl vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis, podle kterého nakonec šlo o nejúspěšnější sportovní akci v historii firmy i sportovního sázení v Česku vůbec. Zájem sázkařů předčil třeba fotbalové mistrovství světa v Brazílii z roku 2014 či tradičně populární hokejové šampionáty.

Prokleté Portugalsko

Firmám navíc nakonec vycházely také výsledky zápasů. Ty tradičně „žijí“ hlavně z překvapení. Těch pozvolna v průběhu turnaje přibývalo a fotbalové krachy Anglie či Španělska byly pro sázkaře pohromou. Nevděčně se k sázkařům choval také tým pozdějších mistrů Evropy z Portugalska. Zatímco v úvodních zápasech šokoval svými mizernými výkony a nečekanými výsledky s outsidery – remizoval například se slabým Rakouskem – ve finále pro změnu sázkaře „zařízl“, když v prodloužení porazil domácí favority z Francie.

„Bilance se během turnaje nakonec zlomila ve prospěch bookmakerů, finálový výsledek už v tom nehrál zásadní roli. Šampionát začal pro sázkaře velmi dobře, v prvních dnech se jim opravdu dařilo a byli ve výrazném plusu. Během základních skupin se ale skóre postupně vyrovnávalo a o vítězství sázkových kanceláří rozhodlo play-off,“ naznačuje výsledkový vývoj fotbalového turnaje Petr Šrain, mluvčí Fortuny.

Při klasickém sázení před zápasy firmám navíc nahrávalo i to, že překvapení se rozložila do jednotlivých dní. Lidé totiž sázejí v blocích a jeden šokující výsledek stačí, aby jim pokazil celodenní sázkový tiket.

Marže firem snižují sázky na síti

I proto firmy nakonec v celkovém součtu sázkaře obehrály, jak potvrzují všechny oslovené firmy. Kolik z bezmála dvoumiliardových sázek jim však nakonec zůstalo v banku, neuvádí. Obvykle to u kurzových sázek bývá od 10 do 20 procent z vkladů. „Díky překvapivým výsledkům, které nikdo nečekal, tentokrát bookmakeři porazili sázející, kterým se tak na výhrách vrátily přibližně dvě třetiny vkladů,“ naznačuje třeba Magda Pekařová, mluvčí společnosti Synot Tip.

Celkové procento výher, které inkasují firmy, navíc snižovaly takzvané živé sázky na internetu, kde mohou hráči tipovat výsledek, počet gólů a další parametry i během samotného zápasu.

Tento druh sázení je stále oblíbenější, jeho obrat každoročně roste o desítky procent. Ale podíl ze sázek, který firmám zůstane po vyplacení výher, někdy označovaný jako výherka, bývá pouze v jednotkách procent.