Euro padlo pod 32 korun

  • 52
Sedmdesát haléřů za den. Takovou rychlostí posilovala během pondělí česká měna. Povzbuzena výsledky privatizace strategických podniků prolomila hranici 32 korun za euro a stanovila nový rekord na 31,85 korun za euro, tedy 16,28 koruny za marku. Obchodování skončilo na 31,85 za euro.

Už první čtyři hodiny pondělního obchodování stačily koruně k tomu, aby svůj rekord vůči euro posunula směrem dolů o 54 haléřů. Po oznámení výsledků privatizace energetických firem se kurz posunul až k hranici 32 za euro, ve 13 hodin se obchodovalo za 32,02 za euro.

Od otevření trhu se rekord z minulého týdne (32,56 za euro) posouval desetihaléřovými skoky nejdříve pod hranici 32,50 za euro, kterou dosud dealeři považovali za bod, na kterém se s nejvyšší pravděpodobností posilování zastaví.

"Bylo to docela překvapení. Čekalo se, že posilování zastaví prohlášení představitelů centrální banky z minulého týdne," řekl iDNES Viktor Mikulecký z České spořitelny.

O privatizaci energetiky
ČTĚTE ZDE.

"Teď se zdá, že i kdyby vláda odložila privatizaci elektroenergetiky, přijde z privatizace poměrně vysoká částka v euro. Trh si nedělá iluze o tom, že by tyto peníze zůstaly ležet na zvláštním účtu," dodal Mikulecký.

Že se tak v dohledné době nestane, potvrdila i slova premiéra Miloše Zemana. Zopakoval své stanovisko  z minulého týdne, že vláda zmrazí příjmy pouze pokud ČNB sníží sazby. V úterý se premiér sejde s guvernérem Zdeňkem Tůmou.
O premiérově stanovisku čtěte dále v článku.

Koruna posílila také k dolaru
V pátek, v den zahájeni distribuce eurobankovek a euromincí, prolomila jednotná evropská měna také důležitou hranici vůči americkému dolaru. Razantní posílení až na 90,10 centu za euro prospělo také koruně, která tak vůči dolaru posílila na dvaadvacetiměsíční maximum 36,13 za dolar.

Naopak posilování vůči euro se v pátek zastavilo poté, co tisk přinesl vyjádření viceguvernéra Luďka Niedermayera o stále trvající možnosti intervence proti měně (rozhovor a viceguvernérem čtěte ZDE).

Koruna může prolomit další tabu
Ještě po začátku čtvrtečního obchodování se zdálo, že meta 32,60 za euro je pro korunu na nějakou dobu posledním maximem. Ani poměrně malý objem obchodů během dne ale nakonec měně nezabránil, aby se přiblížila k teď už překonané tabuizované hranici 32,50 za euro na vzdálenost šesti haléřů.

"Koruna už ale nemůže posilovat dlouho. Posílení pod 32,50 by bylo už opravdu moc," prohlásil tehdy Viktor Mikulecký z České spořitelny. Nicméně na trhu panovalo přesvědčení, že zásah centrální banky by nebyl příliš úspěšný.

Co řekl Zeman o kurzu koruny pro ČTK
"Jsem zastáncem pozvolna sílící koruny. Je to Damoklův meč, který visí nad hlavou českých exportérů a nutí je zvyšovat produktivitu práce a inovovat."

"Kdyby silná koruna neexistovala, exportéři by byli jako líní kapři v rybníce
a podobně jako za Klause by těžili z
devalvačního polštáře a neinovovali by."

"Uvítal bych, kdyby v lednu následovalo další snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Já jsem skromný člověk, já nechci moc."

Korunu posílil Zemanův výrok
Ve středu měnu podpořila slovní přestřelka mezi premiérem Milošem Zemanem a centrální bankou.

Premiér totiž v rozhovoru poskytnutém ČTK kritizoval měnovou politiku České národní banky a její reakce na sílící kurz koruny. Odmítl intervence proti silné měně, z nichž poslední na konci října oslabila kurz pouze na dobu čtrnácti dní. "Intervenční nákupy jsou jenom vyhazováním peněz," prohlásil Zeman.

Předseda vlády také zpochybnil účinnost postupu, na kterém se s bankou dohodlo ministerstvo financí. Peníze z privatizace, které vytvářejí největší tlak na cenu koruny, by podle dohody měly zůstávat na zvláštním účtu. Zatím se tak ale neděje, protože je vláda potřebuje na plnění státního rozpočtu.

"Nejsem proti sterilizaci části privatizačních výnosů a jejich postupnému  rozpouštění, ale na druhé straně to udělám pouze za podmínky, že se ČNB nebude plést vládě pod nohy a nebude svoji úrokovou politikou sabotovat úsilí vlády o udržení ekonomického růstu i v nepříznivých vnějších ekonomických podmínkách," prohlásil Zeman v rozhovoru pro ČTK.

O předchozím vývoji kurzu
koruny od poslední
intervence ČNB čtěte ZDE!

Vyzval centrální banku k dalšímu snížení sazeb alespoň o čtvrt procenta, které by podpořilo příliv peněz do ekonomiky.

"V době těsně před jednáním o společném řešení přílivu privatizačního kapitálu považuje bankovní rada tyto výroky za nešťastné," uvádí se ve společném prohlášení bankovní rady. "Centrální banka zároveň konstatuje, že politické komentáře k měnové politice nejsou pro její rozhodování podstatné." Jednotliví členové rady se k Zemanovým výrokům odmítli vyjadřovat.

Dealer: Posílení nemůže trvat dlouho
Posilující trend na počátku minulého týdne nezastavil ani další výrok předsedy vlády o tom, že by kabinet mohl odložit privatizaci Českého Telecomu, což by zmenšilo příliv peněz v euro do státní pokladny. - Více o privatizaci Telecomu čtěte ZDE.