Řecká euromince. Ilustrační foto

Řecká euromince. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Euro prudce kleslo po zprávě, že Řecko asi nedostane další část úvěru

  • 287
Kurz eura ráno prudce klesl. Měna se propadla zřejmě kvůli informacím německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung o tom, že Řecko téměř jistě nedostane od Mezinárodního měnového fondu další část záchranného úvěru. Jihoevropská země má přitom peníze jen do poloviny července. Jedná se však o nové půjčce, která by situaci vyřešila.

"Nyní je už jisté, že MMF nevyplatí na konci června svůj díl tranše současného programu pomoci. Může tak učinit pouze tehdy, pokud je financování současného programu zajištěno na dvanáct měsíců, což vypadá, že není," píše deník bez uvedení jakýchkoliv zdrojů.

Euro ráno po této zprávě skokově oslabilo o půl centu na 1,439 dolaru za euro. Po tomto propadu se ale začalo vzpamatovávat a v deset hodin už byl kurz 1,442 silnější než včerejší úroveň. "Důvěra v to, že Řecko v nejbližších měsících ještě nezkrachuje, zdá se, stále trh podporuje. Nové spekulace a špatná makrodata ale optimismus brzdí," říká analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Pomoci může nový úvěr

Řecko se na půjčce dohodlo s Evropskou unií a MMF. Mise EU, MMF a Evropské centrální banky je už několik dní v Aténách, kde zkoumá, jak Řecko plní podmínky dohody, na jejímž základě záchranný úvěr čerpalo.

Pomoc Bělorusku

Řekové nejsou zdaleka jedinou zemí, která má finanční potíže. Ve středu se na MMF obrátilo s žádostí o půjčku i Bělorusko. Stabilizační úvěr by mu měl pomoci vypořádat se s rostoucí finanční krizí.

Řeky může zachránit jen nový úvěr, na němž se podle jiných zdrojů v EU pracuje. Nového programu, z něhož má vzejít další úvěr pro Řecko, je MMF podle deníku ochoten se zúčastnit.

Kdyby Řecko vyhlásilo platební neschopnost, byla by to pohroma nejen pro samotný stát, ale i pro celou Evropu, která je velkým věřitelem Řecka. Kolaps země by pak dostal do velkých problémů další členy eurozóny a následně i jejich sousedy včetně Česka, jehož ekonomika je do velké míry závislá na dobré kondici německého hospodářství.

Člen bankovní rady Evropské centrální banky Lorenzo Bini Smaghi v úterý přirovnal úvahy o řízené restrukturalizaci řeckých dluhů za nereálné. Podle něj by tím Evropská unie vyhlásila nad zemí rozsudek smrti a sama by na to doplatila. (viz předchozí článek)

Řecko se eura nevzdá

Guvernér řecké centrální banky Jorgos Provopulos odmítl názory, že by Řecko mělo vystoupit z eurozóny a vrátit se k drachmě, uvedla agentura ČTK. V dnešním vydání německého listu Handelsblatt se pak objevila zpráva, že Řecko se s věřiteli v Evropské unii dohodlo na založení privatizačního úřadu.

Podle listu zatím není jasné, zda se budou na činnosti úřadu nějakým způsobem podílet Mezinárodní měnový fond, Evropská unie anebo Evropská centrální banka.

Činitelé Evropské unie již vyzvali Atény, aby privatizační tempo neodkladně urychlily. Navrhli také, aby vznikla správcovská společnost, která by na celý proces dohlížela. Fungovala by podobně jako úřad, který si před 20 lety založili Němci a jehož úkolem bylo dohlížet na privatizaci státních podniků v bývalé Německé demokratické republice, dodala agentura.