Euro rychle oslabuje

  • 6
Silné evropské ekonomiky upadají do recese a táhnou s sebou i euro. České podniky vyvážející na evropské trhy se ale silnější koruny zatím bát nemusí. Euro sice ve čtvrtek spadlo vůči dolaru na čtyřměsíční minimum, ale česká měna se řídí spíš chmurnými vyhlídkami na tuhá jednání o rozpočtové reformě.

Proto by se i nadále měla přes slábnoucí euro držet nad 32 korunami za euro. Více pocítí dění na světových trzích kurz české měny k dolaru, který se prodává za více než 29,5 koruny a v následujících týdnech bude mířit nad třicetikorunovou hranici.

Stále jsou však dovozy v dolarech levnější než před rokem. Lépe jsou na tom z pohledu kurzu i domácí podniky vyvážející do Evropské unie. Loni jim silná koruna ukrádala z tržeb mnohem více, letos na ně více dopadají problémy německé ekonomiky.

"Během posledních dvou let jsme pocítili sníženou poptávku na německém a rakouském trhu. Nevaří se doma, lidé chodí do restaurací, nezřizují se jídelny," stěžuje si šéf Českého porcelánu Vladimír Feix.

Dnes už proto většinu hrnků vyváží raději do Japonska a Koreje. Na mimoevropské trhy se snaží zaměřovat i další výrobci. "Ztráty na západě kompenzujeme výdělkem na východě a v tuzemsku," potvrzuje předseda představenstva firmy Rako Jiří Sedmidubský.

Problémy exportérů, ale i jejich snahy o hledání nových odbytišť, potvrzují i v pátek zveřejněné údaje zahraničního obchodu. Schodek se sice zvýšil na téměř 12 miliard korun, což je letos nejvíce, ale vývoz rostl nejrychleji za dva roky. Za propadem tak stály hlavně dovozy hnané rychlým růstem mezd.

Hlavními položkami proudícími do Česka byly auta a léky. Naopak vyvážet se dařilo hlavně počítače a další výpočetní techniku a součástky do osobních aut. Právě tyto dva obory získaly v posledních letech největší přísun investic ze zahraničí.

Další vývoj bude záležet hlavně na již dlouho očekávaném a nepřicházejícím oživení německého hospodářství. Pomoci by mu však mohlo právě slábnoucí euro, stejně jako americké ekonomice pomohl v předchozích měsících ztrácejí dolar. Teď se však karty obrátily, USA mluví ve třetí čtvrtině roku až o tříprocentním růstu a dolar začíná posilovat.