Euro v automatech funguje

Lutych - Pro všechny je to zbytečná otázka, ale belgický ministr ji přesto položí: "Znáte tu mašinu, ne?“ ptá se novinářů, zatímco vyťukává svůj kód do peněžního automatu. Stroj se žlutomodrým logem Mister Cash zná v Belgii každý – tedy každý, kdo má bankovní kartu a čas od času potřebuje peníze. Tento bankomat je ale jiný - uvnitř jsou totiž euro.

Otázka chvíli visí v pobaveném tichu, zatímco ministr Didier Reynders napjatě sleduje štěrbinu, z níž se mají vynořit peníze. "Vteřinku…" uklidňuje své okolí a především sám sebe – je to totiž poprvé, co předvádí, že peněžní i jiné automaty v Evropské unii jsou připraveny na novou měnu euro.

Konečně se z automatu začínají soukat barevné papírky. Nejsou to rudé belgické stofrankovy ani modré pětistovky či oranžové tisícovky – jsou to modravá dvacetieura a oranžová padesátka. "Vidíte, že to funguje – sto padesát eur!" vykřikuje spokojeně ministr a mává vějířkem bankovek.

"Je to poprvé, co to děláme," ujišťuje, a když se někdo z okolí zeptá, na čí je to účet, předvádí stvrzenku, na níž je číslo jeho karty. "Je to skutečné konto. Jsme opravdu napojeni na síť peněžních automatů," tvrdí a technici ukazují drát, který má toto spojení zajišťovat.

Avšak nikde jinde než v lutyšském Kongresovém paláci si člověk zatím eura nevybere. A i tady je to vyhrazeno jen pro potentáty. Nitra ostatních automatů zatím vyplňují franky a tak to bude až do konce roku.

Občan Reynders drží eura v ruce, ale to je jen první část zkoušky: teď jde o to, zda se dají k něčemu použít. "Tak co si dáš?" ptá se svého kolegy, komisaře pro finanční záležitosti unie.

Pak zašmátrá v kapse po nějaké eurominci a odhodlaně zamíří k zářícímu štítu se dvěma lahvemi coca-coly, zanořenými do ledových kostek. Na automatu jsou pečlivě vyvedeny všechny hodnoty mincí od pěti centů po dvě eura, ale to je zbytečný přepych. Vše má jednotnou cenu. Coly, sprity, fanty i obyčejná voda tu stojí vždy jedno euro, tedy 35 korun.

"Funguje to," zvěstuje Reynders novinářům, když dole zaduní plastová lahev s kolou. A když i on třímá v ruce lahev oranžády, spokojeně uzavírá: "Jsme dobře připraveni – eura existují a fungují i přístroje pro jejich vydávání a použití."

Ne každý byl ale opravdu přesvědčen, že euro je funkční: zatímco si Reynders vybíral v lutyšském Kongresovém paláci první eura, demonstrovaly na ulicích města tisíce lidí, mimo jiné pod heslem "Euro přichází, ale pracovní místa ne".
Teze, že eura podpoří tvorbu pracovních míst, byla jedním z argumentů zastánců nové měny.

Belgický ministr financí Didier Reynders demonstruje, že bankomaty v eurozóně jsou připraveny na přechod k euro.