Plakát v ulicích Atén vyzývá lid k tomu, aby hlasoval NE v nedělním hlasování.

Plakát v ulicích Atén vyzývá lid k tomu, aby hlasoval NE v nedělním hlasování. | foto: AP

EU bude s Řeckem jednat až po referendu. „Ano“ může znamenat pád vlády

  • 41
Středeční schůzka ministrů financí eurozóny dopadla podle očekávání. Řecké „last minute“ návrhy neberou partneři z EU seriózně, překážkou je především referendum. Řecký ministr financí Janis Varufakis připustil, že pokud budou Řekové v referendu hlasovat ANO, mohlo by to znamenat pád vlády.

„Mohli bychom rezignovat, ale učinili bychom tak v duchu spolupráce s těmi, kdo převezmou štafetu,“ řekl ministr financí v rozhovoru s australským rozhlasem.

Referendum čeká Řeky v neděli. Řecký premiér Alexis Tsipras své spoluobčany vyzval, aby v referendu řekli rozhodné NE. Podle průzkumu řeckého institutu ProRata by skutečně většina Řeků volila proti návrhům věřitelů - celkem 54 procent. ANO, které je zároveň interpretováno jako šance pro Řecko zůstat v eurozóně, by zaškrtlo 33 procent lidí. Podle novějších zpráv agentury Bloomberg se však zvyšuje procento Řeků, kteří by hlasovali pro další utahování opasků. Ano by zaškrtlo 47 procent, ne 43 procent.

EU chce jednat až po neděli

Ministři financí eurozóny v noci rozhodli, že Řecko ke stolu přizvou až po neděli, ale záleží na výsledcích lidového hlasování.

„Hlavní rozhodnutí bylo takové, že vzhledem k politické situaci, odmítnutí dřívějších návrhů, referendu, které se bude konat v neděli, a stanovisku řecké vlády, která radí volit NE, nevidíme v tuto chvíli žádný důvod k dalším jednáním,“ uvedl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. „Nyní prostě počkáme na výsledek nedělního referenda a zohledníme jej,“ dodal.

„Velmi se za tuto situaci omlouvám, vzhledem k tomu, jak silné je odhodlání řeckého lidu být součástí Evropy a zůstat součástí eurozóny, v čemž je plně podporujeme,“ uvedl šéf euroskupiny.

Nizozemec tak v podstatě potvrdil středeční prohlášení některých státníků včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Řecká vláda v úterý několik hodin před vypršením starého záchranného programu požádala eurozónu o nový program na dva roky a o zmírnění dluhu. Nabídla za to přijetí řady podmínek věřitelů, na druhou stranu požádal premiér Tsipras o dost výjimek - například u DPH, u příspěvku důchodcům nebo v otázce privatizace (více čtěte zde)

Moodys zahýbala s ratingem

Ratingová agentura Moody’s jako poslední ze tří hlavních ratingových agentur snížila nad ránem hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativního pásma na známku Caa3 z Caa2. Agentura uvedla, že pravděpodobnost, že Řecko získá pomoc od svých věřitelů, se od předchozího hodnocení v dubnu snížila.

Bez podpory od mezinárodních věřitelů a bez hospodářských a fiskálních reforem potřebných pro získání této podpory a pro to, aby země dala své vlastní finance na udržitelnější úroveň, Řecko nebude v určitou chvíli schopné splácet své dluhopisy, uvedla agentura v prohlášení. Řecko se ve středu stalo první rozvinutou zemí, která přestala splácet svůj dluh u Mezinárodního měnového fondu.

,