Ze summitu vyšla vítězně německá kancléřka Angela Merkelová, která prosadila

Ze summitu vyšla vítězně německá kancléřka Angela Merkelová, která prosadila zapojení soukromého sektoru do pomoci Řecka. | foto: AP

Eurozóna znovu pomůže Řekům. Zlevní půjčky a banky počkají se splátkami

  • 243
Eurozóna se dohodla na opatřeních, která mají zastavit šíření dluhové krize z Řecka a obnovit důvěru v euro. Recept zní následovně: eurozóna zlevní Řekům půjčky a prodlouží splatnost úvěrů. Nově se do záchranné akce zapojí i banky, které prodlouží splatnost řeckých dluhopisů až na třicet let.

Nová pomoc pro Řecko by měla mít objem 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč). Soukromý sektor se do pomoci zapojí do roku 2014 zhruba 50 miliardami eur.

Zapojení bank do záchranné akce pro Řecko prosadila německá kancléřka Angela Merkelová. Ta o svém plánu přesvědčovala v noci na čtvrtek francouzského prezidenta Nicolase Sarkozy a nakonec ho získala na svou stranu. Podle deníku Financial Times Deutschland však dohodě předcházela ostrá výměna názorů mezi oběma státníky. Sarkozy podle listu křičel na Merkelovou do telefonu, že německý egoismus je zločinný a zesiluje krizi.

Navenek nicméně oba státníci vystupovali jednotně a plán přijaly i banky a finanční instituce. Ty poskytnou Řecku během následujících třiceti let celkem 135 miliard eur.

Řekové zároveň získají i nižší úroky pro půjčky poskytované ze záchranného fondu eurozóny, které se budou pohybovat mezi 3,5 až čtyřmi procenty. To je snížení o zhruba jeden procentní bod proti současnosti. Tento krok by přitom měl řecké vládě ušetřit zhruba 30 miliard eur v příštích deseti letech. Zvýší se také doba splatnosti, a to na nejméně 15 let.

Sarkozy: Podmínky platí jen pro Řecko

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy věří, že Řecko díky opatřením své problémy zvládne.

Sarkozy po skončení summitu finančním trhům vzkázal, že teď už Řecko dluhy bezpochyby splatí. Zároveň prohlásil, že podmínky dnes dohodnutého záchranného programu platí výhradně pro Řecko. "To, co teď děláme pro Řecko, už nebudeme dělat pro žádnou jinou zemi eurozóny," řekl novinářům.

Ekonomové jsou však k opatřením spíše skeptičtí. Podle řady z nich jde jen o oddálení řeckého problému, nikoliv jeho řešení.

"Chybí jakákoliv fakta, čísla, harmonogram a technické instrumenty. V dalších týdnech se Evropa posune do stádia, ve kterém už nebude přemýšlet, jak zachránit Řecko, ale jak obětovat Řecko tak, aby z toho další země současně vyšly bez úhony," varuje analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Podobně to vidí také Jan Jedlička z České spořitelny. "Není to finální řešení a ukončení řecké krize," řekl v České televizi. Skutečným řešením by podle něj byla tvrdá restrukturalizace, při níž by došlo k razantnímu osekání řeckých dluhů.

Unie chce vlastní ratingovou agenturu

Sarkozy dále sdělil, že spolu s Merkelovou na podzim navrhne vznik evropské ratingové agentury, která by měla EU zbavit závislosti na hodnocení tří agentur ze Spojených států (Moody´s, Fitch, Standard & Poor´s).

Sarkozy ve svém projevu rovněž několikrát použil slovní spojení evropský měnový fond, který by podle něj mohl vzniknout ze současného záchranného fondu eurozóny a z Evropského stabilizačního mechanismu, který začne fungovat v roce 2013.

Pokud opatření zaberou, eurozóna získá zpět důvěru, kterou kvůli šířící se dluhové krizi ztrácí. To by mohlo euru, celé eurozóně a potažmo i České republice, která je navázaná hlavně na Německo.

Trh plánu evropských lídrů uvěřil. Evropské i americké akcie během dne rostly a euro se vyšplhalo na dvoutýdenní maximum vůči dolaru.

,