Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Evropa má obří zásoby plynu, které by jí stačily až na 60 let

  • 142
V Evropě se nachází obrovská naleziště plynu, která by stačila krýt spotřebu kontinentu až na 60 let a snížit jeho závislost na Rusku. Píše o tom Financial Times s odvoláním na studii vládní agentury US Energy Information Administration. Pod zemí je až 624 bilionů kubických stop plynu (zhruba 17,67 bilionu metrů krychlových).

Americká agentura vyšla z výzkumu 48 nalezišť plynu ve 32 evropských zemích. Oblasti v Rusku či na Blízkém východě zkoumány nebyly.

Současné technické možnosti umožňují takzvaný břidlicový plyn vytěžit. Studie ale upozorňuje na to, že před případným využitím zásob budou probíhat diskuse o tom, zda se dá v takovém rozsahu těžit s přijatelnými dopady na životní prostředí.

Těžaři se už snaží získat půdu

Několik světových koncernů si již v Evropě snaží zajistit půdu pro budoucí těžbu. Americký Chevron již získal do nájmu zhruba 400 tisíc hektarů pobřežních vod v Polsku. Exxon Mobil dokončil šestý vrt na severovýchodě Německa. Společnost Cuadrilla Morava, dceřiná firma britské Cuadrilly, chce těžit plyn z břidlicových vrstev v okolí Hranic na Přerovsku a v části Valašska (více zde).

Těžaři se ale budou muset vypořádat s problémy, které představují dopady těžby na životní prostředí. K těžbě takzvaného břidlicového plynu je třeba daleko více vrtů než u těžby klasického zemního plynu. Do vrtu se navíc pod velkým tlakem vstřikují chemikálie a další komponenty jako písek, aby se plyn uvolnil z horniny.

Nová naleziště posílí energetickou nezávislost

Americká vládní agentura podotýká, že pokud by se podařilo do roku 2020 vytěžit byť jen zlomek z celkových zásob, pomohlo by to Evropanům výrazně zvýšit jistotu dodávek plynu na celá desetiletí. V posledních letech je totiž vždy na přelomu roku Evropa v nejistotě kvůli sporům Ruska a jeho sousedů o cenu dodávek plynu. Tahanice končí často utažením kohoutků s plynem do Evropy.

Evropa přitom není jediným kontinentem, který by se díky břidlicovému plynu mohl zbavit závislosti. Zpráva odhaduje obrovské zásoby plynu i ve Spojených státech. USA přitom dosud musí značnou část své spotřeby plynu dovážet, ale nová naleziště by jim měla zajistit soběstačnost.

Ve Spojených státech je pro firmy navíc výrazně jednodušší zajistit půdu pro těžbu, k níž na rozdíl od mnoha evropských zemí patří i podzemní zásoby plynu či ropy. V Evropě je běžné, že práva na těžbu vlastní stát a určuje si za ně také nemalé poplatky. "Proti Spojeným státům Evropa postrádá detailní a spolehlivou geologickou studii, která komplikuje odhady pro těžbu nekonvenčního plynu," uvádí zpráva.

,