Volný pohyb lidí, zboží i kapitálu jsou zásadami EU. Mají ale omezení. Ilustrační foto

Volný pohyb lidí, zboží i kapitálu jsou zásadami EU. Mají ale omezení. Ilustrační foto | foto: Lubomír Ančinec

Evropa rozhodne, jak ulehčí podnikání v Unii

  • 5
V úterý bude Evropský parlament rozhodovat, jestli a do jaké míry firmám ulehčí získávání zakázek v druhých státech Unie. Směrnice o liberalizaci služeb rozdělila jak evropské poslance, tak i občany EU. V sobotu demonstrovalo proti směrnici jen v Berlíně až 40 tisíc lidí.

Směrnice by měla firmám usnadnit podnikání kdekoliv v EU. V parlamentu se bude rozhodovat zejména o pravidlech takového podnikání. Podle původní představy se mělo uplatňovat pravidlo země původu. Právě to ale kritici směrnice nechtějí připustit.

Její aplikace by znamenala, že česká stavební firma může krátkodobě působit v Rakousku a řídit se při tom českými mzdovými, sociálními a ekologickými předpisy. Proti tomu se bouří zejména Němci, kteří se obávají přívalu levnější konkurence z nových zemí Unie.

"Přijetí této směrnice by byl úpadek volným pádem," prohlásil na sobotní demonstraci v Berlíně předseda Německého odborového svazu DGB Michael Sommer. "Je to nesociální dílo," řekl na adresu návrhu směrnice.

Europoslanci se nyní přiblížili ke kompromisu, který zásadu opouští a nahrazuje ji seznamem zakázaných překážek, kterými členské země nesmějí bránit pohybu služeb, ale i výčtem omezení, jimiž to dělat lze.

Například ona česká firma by v Rakousku nepotřebovala zvláštní registraci, musela by ale dodržovat nikoli české, ale místní ekologické normy či předpisy o ochraně spotřebitelů.

Pravice - lidovci a liberálové - je spíše pro liberalizaci, zatímco levice - socialisté, komunisté, zelení - spíše proti ní.

Jako obvykle však v Evropském parlamentu hrají roli národní citlivosti. Francouzům, Belgičanům a mnoha Němcům je původní verze Evropské komise solí v očích i na pravici, zatímco mnozí levicoví poslanci z nových členských států ji podporují.

Česko bylo jednou ze šesti zemí, které v pátek pobídly Evropskou komisi, aby bojovala za původní návrh. Spolu s Maďarskem, Polskem, Británií, Nizozemskem a kupodivu i Španělskem požádala komisaře Charlieho McCreevyho, aby dal v tomto směru "jasný signál". Ten má na jednání zásadní vliv.

Nejde o málo - volný trh se službami má v EU podle odhadů odborníků obrovský hospodářský potenciál. V sázce nyní je, zda se otevře úplně, nebo jen částečně. Tedy zda se Unie vzchopí k velkému gestu, kterého by pak mohli někteří staří členové litovat, nebo se jako obvykle spokojí jen s krůčkem správným směrem.

Jakmile text projde v prvním čtení, upozornila lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová, bude se jím opět zabývat Evropská komise a pak členské státy.

, ,