Čtvrtina Evropanů by v nouzi méně kouřila a pila alkohol.

Čtvrtina Evropanů by v nouzi méně kouřila a pila alkohol. | foto: Profimedia.cz

Evropané budou šetřit, Češi omezí alkohol a tabák

  • 4
Evropané se připravují na to, že budou na nákupy vyrážet s menšími taškami. Vyplývá to z mezinárodní studie Barometr Cetelem, která zkoumala očekávání více než 10 tisíc lidí z 13 evropských zemí. Češi jsou oproti zbytku Evropy poměrně optimističtí. Když bude nutné šetřit, omezí pití a alkohol.

Evropané počítají například s tím, že oproti loňsku budou nakupovat zhruba o desetinu méně aut, nábytku, mobilů či televizí a budou méně investovat do rekonstrukcí svých obydlí. Celkem omezí spotřebu u deseti z 12 sledovaných položek a pouze motorky a notebooky si hodlají dopřávat ve stejném množství jako loni.

"Pokles nákupních očekávání je přirozený. Lidé se bojí růstu nezaměstnanosti, a tak počítají s tím, že budou šetřit," komentuje výsledky výzkumu analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Podle Martina Malého ze společnosti Cetelem se lidé snaží ze svého nákupního košíku vyřadit v prvé řadě takové věci, které pro ně nejsou životně důležité. "Na bydlení, dopravu či potraviny peníze vydat musí. Většina z nich přitom očekává, že právě ceny těchto položek budou růst, proto hledají omezení jinde," vysvětluje Malý.

Češi omezí jen šest položek

Češi se však evropské náladě vzpírají. Jako jedni z mála sledovaných skupin obyvatel vidí budoucnost celkem růžově. Snížit nákupy hodlají jen u šesti položek. Nakoupí si například méně mobilů či kutilských potřeb, o to více si však budou dopřávat jízdu na motorkách, sport či cestování.

Výrazně více lidí si v kalendáři vyhradí také volno na zařizování lepšího bydlení. Do rekonstrukcí se totiž chce pustit více něž dvojnásobek Čechů ve srovnání s loňskem. "Češi si věří více, než si budou moci dovolit, a budou tak svá očekávání v budoucnu muset měnit," domnívá se Malý.

Michl si naopak myslí, že to nutné možná nebude. "Češi se v posledních letech stali takzvanými buldoky, tedy že byli hodně stabilní v růstu spotřeby. Pokud se do roka zotaví ekonomika, tak těmi buldoky zůstaneme a průzkum se ukáže jako správný," konstatuje analytik.

Méně cigaret a alkoholu

Analýza zkoumala také ochotu lidí šetřit na jednotlivých položkách v okamžiku, kdy by bylo zle a jejich kupní síla by fakticky klesla.

Nejvíce Evropanů – celá čtvrtina – přitom zaškrtla, že by v nouzi méně pili a kouřili. Největšími optimisty byli v tomto ohledu Slováci a Češi, kteří věří, že by spotřebu alkoholu a tabáku dokázala omezit celá třetina z nich.

Statistika - Na čem ušetří, když budou mít málo peněz

Odborníci však těmto předsevzetím příliš nevěří. "Tento údaj byl i pro nás překvapením," řekl bez bližšího komentáře Malý.

Také socioložka společnosti SC&C těmto přáním velkou naději na splnění nedává. "Neznamená to, že bychom museli lhát, jen si skutečně velmi přejeme na těchto věcech šetřit, protože víme, že nejsou dobré. Skutečnost bude s největší pravděpodobností jiná," říká Jana Hamanová.