Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. | foto: ČTK

Evropská centrální banka začala skupovat italské a španělské dluhopisy

  • 558
Evropská centrální banka začala skupovat španělské a italské státní dluhopisy, aby zabránila dalšímu šíření evropské dluhové krize. Že k tomu sáhne, informovala po mimořádné noční telekonferenci, které předcházela narychlo svolaná porada ministrů nejvyspělejších zemí G7 a G20. Ty se bojí rozšíření krize do celého světa.

Odkupovat italské a španělské dluhopisy začala ECB po deváté hodině dopoledne, informovali obchodníci. Výnosy dluhopisů, tedy úroky, které musí státy za prodej cenných papírů platit a navyšují tím státní dluh, začaly po intervenci banky citelně klesat. Minulý týden vystoupily na nový rekord, když se ukázalo, že ECB odkupem dluhopisů pomáhá zatím jen Irsku a Portugalsku.

"Intervenují v rozsahu 20 až 25 milionů eur po celém trhu. Očekáváme, že během dne se tento objem navýší na miliardy," citovala agentura Reuters jednoho z obchodníků.

ECB s nákupem váhala, nechtěla vyvolat rozmařilé utrácení

ECB narychlo skupuje dluhopisy proto, aby zamezila útokům na Španělsko a Itálii. Ačkoliv banka tvrdí, že oběma státům přes velké zadlužení nehrozí krach jako Řecku, protože jejich ekonomika funguje, investoři takovým ujištěním věří méně než v minulosti a požadují za půjčení svých peněz (nákup dluhopisů) vyšší výnos. Podobná prohlášení totiž slýchávali už o Portugalsku či Irsku těsně předtím, než obě země požádaly o mezinárodní finanční pomoc.

Čtěte: Burzy dál padají, nevěří USA ani Evropě

Důvěra na finančních trzích je otřesená, čehož využívají i spekulanti snažící se maximalizovat svůj zisk, a proto se ECB rozhodla zasáhnout, aby negativní vývoj zvrátila. Nechce dopustit, aby Itálie a Španělsko na nedůvěru doplatily tak, že se v nevyřešitelných problémech skutečně ocitnou a budou také muset žádat o pomoc. Evropa by ji neměla z čeho hradit.

ECB s intervencí váhala, protože se obávala toho, že nákupem dluhopisů vyprovokuje chuť dalších evropských vlád bezostyšně utrácet. Krok banky se ale na první pohled, alespoň co se týče výše úroků, vydařil. Výnosy začaly klesat a investoři se začali uklidňovat.

"Spekulanti se budou muset pořádně rozmýšlet, zda budou obchodovat, když vědí, že proti nim bude hrát ECB," řekl ještě před intervencí Shane Oliver, šéf oddělení investiční strategie australské společnosti APM Capital Investors.

Obchodníci ale tvrdí, že banka by musela od problémových evropských států nakoupit dluh za stovky miliard eur, aby se trh z dluhové paniky podařilo vyléčit.

Kontroverzní program nákupu státních dluhopisů otevřela ECB loni v květnu. Od té doby skoupila dluh za 80 miliard eur. Jen Itálie a Španělsko ročně emitují dluhopisy o objemu 600 miliard eur, upozorňují obchodníci.

Na pomoc Itálii přispěchali i podnikatelé

Vedle intervence ECB se do pomoci zadlužené Itálii vrhli i místní podnikatelé. Pomoc zemi vzali jako otázku národní cti.

"Jestliže Itálie potřebuje naši pomoc, jsme zde," uvádí se v prohlášení, které mimo jiné podepsali ředitelé italského výrobce pneumatik Pirelli, ropné a plynárenské skupiny Eni a výrobce luxusní obuvi Tod's.

"Zhruba 50 procent veřejného dluhu Itálie je v italských rukách. Pokud Itálie potřebuje naši pomoc při vydávání (dluhu), jsme zde," dodali podnikatelé.  

Itálie a Španělsko slíbily, že budou šetřit

Itálie a Španělsko se výměnou za pomoc zavázaly zavést další opatření ke snížení deficitu a prosadit výraznější ekonomické reformy.

Zástupci Německa a Francie následně uvedli, že evropský záchranný fond EFSF převezme odpovědnost za odkupy státních dluhopisů hned, jakmile to bude technicky možné. Očekává se, že to bude někdy v říjnu.

Finanční trh je ale natolik propojený, že ani intervence ECB ho nemůže sama o sobě celkově napravit. Investoři jsou vedle dění v eurozóně zneklidněni také situací ve Spojených státech, které přišly o svůj špičkový rating AAA. Agentura Standard & Poor's ho snížila o jeden stupeň, čímž řekla, že Spojené státy už nejsou ohledně splácení svých dluhů stoprocentně spolehlivé.

Světové akciové trhy se tak po výrazném propadu z minulého týdne dále sesouvají. Zlato naopak stoupá, protože je v současné turbulentní době nejjistější investicí. V pondělí překonalo nový rekord - 1 700 dolarů za troyskou unci.

,