Vlajky zemí Evropské unie.

Vlajky zemí Evropské unie. - Vlajky EU. | foto: Profimedia.cz

Evropská komise se shodla na reformě finančního dohledu

  • 1
Evropská komise se shodla na návrhu reformy finančního dohledu v zemích Unie. Opatření by měla přispět k ochraně před dalšími finančními krizemi. Návrh předpokládá vznik dvou institucí, které budou kontrolovat činnost bank, a dalších institucí v kontextu celé Evropy i jednotlivých členů.

Pokud návrhy schválí členské státy a Evropský parlament, v Unii vzniknou dvě nové instituce, které budou dohlížet na jednotlivé finanční skupiny a budou průběžně zkoumat rizika v ekonomikách jednotlivých zemí.

"Naším záměrem je ochrana daňových poplatníků před opakováním doby temna z podzimu loňského roku, kdy vlády musely napumpovat miliardy eur do bank," řekl předseda Evropské komise José Barroso.

Na banky mají dohlížet dva úřady

Základem návrhu EK je vznik dvou institucí - ESRB (European Systemic Risk Board) a ESFS (European System of Financial Supervisors). První z nich bude mít na starosti takzvaný "makrodohled", tedy obecně dohled nad riziky, která se mohou objevovat v jednotlivých státech. Druhá z nich se zase bude soustředit na "mikrodohled", tedy na dohled nad jednotlivými finančními skupinami.

Vznik ESFS však může přinést celou řadu kontroverzí. Jedním z nejvýraznějších odpůrců této části návrhu je i Česká republika. Česká národní banka již dříve uvedla, že úpravy by mohly vést k částečné ztrátě kontroly nad finančními toky z dceřiných do mateřských bank.

Velké banky působící v Česku mají zahraniční vlastníky a ČNB se zjednodušeně řečeno obává, aby právě vlastnící z českých bank "nestahovali" kapitál, když jej budou potřebovat. Na podobné pozici stojí například Slovensko; jiná ustanovení reformy se nelíbí Velké Británii.

,