Brusel předpokládá, že peníze na migranty do společné kasy vloží i jednotliví členové EU.

Brusel předpokládá, že peníze na migranty do společné kasy vloží i jednotliví členové EU. | foto: Reuters

Unie musí najít miliardy do rozpočtu. Na uprchlíky přispějí i členské země

  • 39
Komise hledá cesty, jak posílit unijní rozpočet na aktivity, související s uprchlickou vlnou. Najít nové peníze na pomoc tisícům migrantů ale není jednoduché. Většinu evropského rozpočtu pohltí zemědělství a rozvojové dotace.

V letošním roce hospodaří Evropská unie s napohled astronomickou částkou 142 miliard eur. Přesto není snadné vyčlenit z této sumy dost peněz na řešení uprchlické krize. Evropská komise má svázané ruce, protože přes 80 procent evropského rozpočtu tvoří „povinné“ výdaje na regionální pomoc a do zemědělství.

„Rozpočet musí být pružnější, priority se mění. Naši kolegové pracují na tom, jak řešit migrační krizi, musíme nasměrovat rozpočet tímto směrem,“ říká viceprezidentka Komise Kristalina Georgieva.

Brusel předpokládá, že peníze na migranty do společné kasy vloží i jednotliví členové EU. „Integrace uprchlíků si vyžádá peníze i z národních rozpočtů,“ říká německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Uprchlická krize

Evropský rozpočet by se podle něj neměl víc nafukovat, současný strop je dostatečný. Rozpočet by ale měl být pružnější, aby bylo možné reagovat na aktuální události, jako je právě uprchlická krize. Nyní spíš supluje národní rozpočty, když financuje například infrastrukturu či zemědělské dotace.

O finanční pomoc na zvládnutí přívalu migrantů žádají především státy na hranici unie, které jsou takříkajíc v první linii. Komisařka pro regionální rozvoj Corina Crețu souhlasí s tím, že evropskému jihu je třeba ulehčit, zároveň ale zdůrazňuje, že rozhodně žádné peníze z evropské kasy nepůjdou na budování plotů.

V návrhu evropského rozpočtu na příští rok se zatím v kapitole, která se zabývá bezpečností, počítalo s výdaji 2,6 miliardy eur. Z této sumy se financuje i provoz evropské agentury Frontex, která má na starosti ochranu evropské hranice.

Částka určená na bezpečnost ale nečiní ani dvě procenta celkového unijního rozpočtu. Podle lidí z komise je to tím, že tato oblast byla vždy otázkou národní svrchovanosti jednotlivých států, takže se tu se společnými výdaji nepočítalo.

Evropa v souvislosti uprchlickou krizí už dává peníze na záchranné operace ve Středomoří. Pokouší se ale ovlivňovat i situaci v zemích, odkud migranti prchají. Spolu s jednotlivými členskými státy už Brusel prostřednictvím speciálního fondu poslal do Sýrie přes čtyři miliardy eur.

Do řešení krize se mohou s použitím evropských peněz zapojit i členské státy. Třeba tím, že přesměrují část prostředků ze strukturálních fondů. Například se mohou rozhodnout, že místo mostu doma postaví školu pro uprchlíky.