Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Unie si došlápla na zařízení, která při testech snižují spotřebu

  • 35
Evropská unie se v pondělí dohodla na změně nařízení o energetických štítcích. Nová pravidla mimo jiné obsahují i zákaz používání zařízení, která jsou schopna odhalit probíhající test a snížit spotřebu výrobku tak, aby prošel měřením s výrazně lepším výsledkem než při reálném použití.

„Nová pravidla obsahují také jasný zákaz používání detekčních zařízení výrobci a potřebu informovat spotřebitele o dopadu používaného softwaru na energetickou výkonnost produktu,“ potvrdila mluvčí zastoupení Evropské komise v Česku Magdalena Frouzová.

Zákaz by měl začít platit na přelomu srpna a září. Náznaků, že se programy schopné rozpoznat a ovlivnit výsledek měření v domácí elektronice skutečně vyskytují, se přitom doposud na veřejnosti objevilo jen pomálu. Mezi zainteresovanými se však o tom šušká delší dobu.

Štítky budou přehlednější

Podezření Státní energetické inspekce vůči televizorům Samsung je teprve druhým takovým případem, kde figuruje jméno konkrétního výrobce. Před dvěma lety vyvstaly pochybnosti vůči stejné značce ve Velké Británii. Podle britského deníku The Guardian se na Evropskou komisi už tehdy obracely některé státy s podezřením, že televizory funkci integrovanou mají.

„Laboratoř Švédské energetické agentury se setkala s televizory, které zcela jasně rozpoznají standardizovaný film Mezinárodní elektrotechnické komise, který se využívá pro testování. Tyto obrazovky minimalizují spotřebu snížením jasu ve chvíli, kdy standardizované video běží,“ citoval deník z dopisu, který Švédská energetická agentura poslala Evropské komisi.

Samsung čelí podezření, že si jeho televize při testu uměle sníží spotřebu

Ve stejné době odstartovaly přípravy změny nových pravidel pro energetické štítky, které vyvrcholily schválením toto pondělí. Vedle zákazu detekčních softwarů novinka měla přinést i změnu testovacích standardů tak, aby laboratorní podmínky více odpovídaly skutečnému využití.

„Cílem je, aby energetická účinnost byla měřena na základě skutečného používání výrobku spotřebitelem, ale přitom se zachovaly spolehlivé testovací metody,“ dodala Frouzová.

A v neposlední řadě se změní i značení na ledničkách, pračkách, vysavačích a dalších spotřebičích. Dosavadní systém se totiž během let stal nepřehledným.

Například televizory se hodnotí v kategoriích od nejlepšího A+++ až po nejhorší D. Při nákupu domácí vinotéky se musí zákazník poprat ještě se třemi kategoriemi navíc, nejhorší je totiž G. Naopak nejlepší digestoř si vystačí s pouhým A bez jakýchkoli doplňujících znamének.

Zmizí matoucí plus

Nově se označení sjednotí a veškeré spotřebiče by se měly označovat pouze v kategoriích A až G bez nesrozumitelných plusů.

K zavedení znamének vedl technologický pokrok, protože se stále více zařízení posunovalo do lepších a lepších tříd. Dodatečné „plus“ tedy získávali ti nejlepší z nejlepších. Na druhou stranu to přineslo zmatení pro zákazníky. Ti mohou považovat u některých produktů za nejvyšší kategorii písmeno A, ve skutečnosti se však bez dodatečných znamének může jednat o relativně průměrný produkt.

Nově by se kritéria měla automaticky přizpůsobovat vývoji nabídky. Jakmile 30 procent produktů na trhu bude spadat mezi nejšetrnější nebo 50 procent dohromady do skupin A a B, dojde k aktualizaci stupnice.