Makléři na burze. (Ilustrační foto)

Makléři na burze. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Evropské akcie prudce oslabují. Pražská burza hlásí propad o 9,51 procenta

  • 40
Evropské akcie zahájily dnešní obchodování prudkým poklesem. Reagují tak na výsledek čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Propadem zahájila v pátek obchodování i pražská burza.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 ztrácí zhruba osm procent, německý index DAX odepisuje kolem deseti procent. Hluboké ztráty jsou i na dalších burzách, panevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení odepisoval až 8,5 procenta na zhruba 1244 bodů. Masivní propad zažívají hlavně akcie evropských bank, ztrácejí od deseti do 30 procent.

Britská libra prudce padá, klesla nejníže za více než třicet let

Tržní hodnota podniků obchodovaných na burze v Londýně se podle agentury Reuters propadla o více než 100 miliard liber. Například akcie britských bankovních domů Barclays, Royal Bank of Scotland a Lloyds ztrácejí zhruba čtvrtinu své hodnoty.

„Nikdo nepočítal s tím, že Britové skutečně vystoupí (z EU),“ řekl agentuře DPA jeden z obchodníků. Britská libra se v reakci na výsledek referenda propadla vůči dolaru o deset procent a dostala se na nejnižší úroveň za tři desetiletí.

„Je to naprosto nečekané,“ prohlásil analytik Norihiro Fudžito ze společnosti Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities. Finanční trhy podle něj nyní budou sledovat, zda skupina velkých světových ekonomik G7 podnikne kroky ke zklidnění situace.

Pražská burza má potíže

Pražská burza v pátek dopoledne prudce oslabila, před polednem ale zmírnila ranní až desetiprocentní propad. V 11:20 byl index PX proti čtvrtečnímu závěru níže o 4,86 procenta na 813,69 bodu. Žádná z emisí neroste. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

„Index PX stahují hlavně finanční tituly a energetika,“ uvedla Kristýna Zahradníková z Patria Online. Akciový analytik Komerční banky Josef Němý upozornil, že ranní propad dostal pražskou burzu na nejnižší hodnoty od roku 2009, kdy vrcholila finanční krize.

Unii, jak teď funguje, nikdo nechce. Je třeba ji změnit, říká Telička

Akcie Erste Bank reagovaly na rozhodnutí o brexitu krátce po otevření burzy propadem až o 21 procent, uvedla Zahradníková. Před polednem se cenné papíry Erste obchodovaly za 550 korun s poklesem o 9,72 procenta. Akcie Komerční banky ztrácely 4,64 procenta na 897,80 Kč a pojišťovny VIG klesly o 6,20 procenta na 469 korun.

„Energetické tituly se propadají s poklesem cen ropy,“ podotkla Zahradníková. ČEZ ale ranní pokles zmírnil na 3,95 procenta a jeho akcie byly před polednem za 408,20 koruny. Podobně akcie Unipetrolu klesají o 2,29 procenta na 166,10 koruny, když po otevření burzy zlevňovaly o víc než 8,5 procenta.

Výraznější oslabení o 6,98 procenta na 54 korun vykazují akcie likérky Stock.

V Číně jen lehčí propad

Obavy z brexitu vedly k prudkým poklesům také na asijských trzích. Hlavní index japonských akcií Nikkei ztrácí více než osm procent. Akciový index MSCI pro Asii a Tichomoří bez zahrnutí Japonska si odepisuje téměř pět procent. Vývoj na trzích podle BBC signalizuje, že britská burza zahájí obchodování se zhruba osmiprocentním propadem.

Mnohem lépe na výsledek referenda reagovaly akciové trhy v Číně. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 1,29 procenta a uzavřel na 3077,16 bodu.

,