Evropské banky se předhánějí ve ztrátách

  • 1
Evropské finančnictví má za sebou nepříliš dobrý rok. Po rekordních ztrátách německých bank vyhlásil největší ztrátu ve své historii i švýcarský bankovní kolos Credit Suisse. Ten za uplynulý rok prodělal 3,3 miliardy franků, v přepočtu okolo 75 miliard korun.

Informaci o ztrátě doprovodila společnost zprávou o propouštění. Z celkového počtu 70 tisíc zaměstnanců v padesáti zemích jich bude Credit Suisse muset opustit 1250. Banka tento krok zdůvodnila "přetrvávající slabostí finančních trhů a globální nejistotou".

Asi 350 pracovních míst se má ušetřit spojením centrál jednotlivých pojišťovacích divizí. Dalších devět set chce Credit Suisse propustit z bankovnictví s cílem ušetřit asi 300 milionů franků.

I přes určitá rizika a nejistoty očekává Credit Suisse, kterému patří například i největší penzijní fond v České republice, v letošním roce návrat k ziskovosti.

Německé banky chřadnou
Do nevídaných ztrát se propadly i velké německé banky. Šňůru špatných zpráv odstartovala německá čtyřka Commerzbank. Ta oznámila poprvé ve své 133leté historii ztrátu 298 milionů eur (9,3 miliardy korun).

Vzápětí následovala druhá největší banka v zemi - HVB - s rekordní ztrátou 858 milionů eur (27 miliard korun). Dokonce i poprvé od druhé světové války zrušila dividendu.

Ztrátu čeká také Dresdner Bank, vlastněnou pojišťovnou Allianz. Jen největší Deutsche Bank měla loni zisk 367 milionů eur.

Ztráty německých bank částečně způsobil rekordní počet bankrotů, kterých bylo loni v Německu 37 tisíc. Vinu však nese i celý bankovní sektor v Německu se stovkou malých bank, často vlastněných státem, které tvrdě konkurují velkým hráčům a snižují jejich výnosy.

Starosti se přelévají i do Česka
Oslabení německých bank je cítit i v Česku. "Projevuje se to i u nás a nejsme z toho potěšeni," řekl David Grund, nedávno nově zvolený šéf české HVB. Ta je podle bilanční sumy čtvrtou největší bankou v zemi.

HVB teprve nedávno dokončila fúzi s rakouskou Bank Austria Creditanstalt a práce na fůzi ji zdržovaly od budování pozice na trhu. Dopady ztrát ale mohou být i pozitivní, protože HVB teď chce posílit svoji aktivitu v regionu střední a východní Evropy, tvrdí Grund.

Situace se však zdá do té míry vážná, že i bankovní regulátor České národní banky si vyžádal od německých bank podrobnější informace. "ČNB chce vědět, jak se mohou problémy německých bank a jejich řešení odrazit na českém trhu," uvedl zdroj z ČNB s tím, že i když se nečekají tragické dopady, regulátor chce být připraven.

"Nemyslím, že by se odsud někdo stáhl, spíš se to může projevit ve fúzích," říká. A o fúzích se v Německu mluví čím dál hlasitěji, nejvíc právě o spojení HVB a Commerzbank.

,