Evropské banky zavádějí záporné úrokové sazby. Místo zhodnocování tak z úspor ukrajují. Ilustrační foto

Evropské banky zavádějí záporné úrokové sazby. Místo zhodnocování tak z úspor ukrajují. Ilustrační foto | foto: AP

Další banka zavádí záporné úroky. Potrestá lidi s miliony na účtech

  • 358
Bavorská družstevní banka patřící do německé skupiny Raiffeisen je už druhým německým finančním ústavem, který oznámil účtování záporných úroků. Opatření se dotkne majetných privátních klientů. Je to důsledek záporných úrokových sazeb nastavených Evropskou centrální bankou.

Když Evropská centrální banka před dvěma lety zavedla negativní úrokové sazby na vklady, jen málokdo si pomyslel, že to dojde tak daleko, aby se přenesly na klienty. Tento týden oznámila družstevní banka v bavorské vesnici Gmund am Tegernsee 50 km jižně od Mnichova, patřící do německé skupiny Raiffeisen (česká Raiffeisenbank spadá pod rakouskou skupinu Raiffeisen, pozn. red.), že bude trestat za ukládání peněz i retailové klienty. Od září si bude z částek na účtech přesahujících 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) strhávat 0,4 procenta.

„U firemních klientů máme záporné roky už nějakou dobu, tak proč by tomu tak nemělo být i u privátních klientů s velkými zůstatky?“ cituje agentura Bloomberg člena představenstva banky Josefa Paula. „Dnes to vypadá, že toto opatření nebude rozšířeno na zákazníky se zůstatky pod 100 tisíc eur,“ dodal.

„Je to jako dominový efekt. Jen přenášíme náklady, které ECB uvalila na nás,“ vysvětluje Paul. Na dopis s oznámením reagovala ze 140 klientů, jichž se opatření dotkne, zatím zhruba polovina. Buď přesunutím peněz do jiných finančních nástrojů, nebo do jiné banky.

Bavorská banka je už druhým německým ústavem, který „zdaňuje“ vklady privátních klientů. Už od roku 2014 účtuje negativní úroky zákazníkům se zůstatky nad půl milionu eur (13,5 milionu korun) také malá banka Skatbank. Největší německé banky jako Deutsche Bank nebo Commerzbank záporné úroky strhávají velkým korporátním nebo institucionálním klientům, ale brání se tomu podobně zpoplatňovat i retailovou klientelu, píší Financial Times.

Německé banky rády vydělávají na rozdílu úroků

Raiffeisen Gmund am Tegernsee je sice malá banka, která zápornými úroky trestá jen majetnou klientelu. Cílem negativních úrokových sazeb ECB ale bylo podpořit utrácení a investice ve stagnující eurozóně, ne „danit“ prosperující Bavory.

Poprvé klesly sazby ECB pod nulu v červnu 2014 na -0,1 procenta. Od té doby je Evropská centrální banka snížila ještě třikrát. Dosud centrální bankéři tvrdili, že to nebude mít žádné vedlejší negativní důsledky, jako například vybírání vkladů z bank.

Politika ECB vyvíjí tlak na byznys model německých bank, které tradičně vydělávají hlavně na čistém úrokovém výnosu, tedy rozdílu mezi přijatými a vyplacenými úroky. Mnoho z nich není v aktuální situaci schopno vklady v dostatečné míře přetavit v půjčky.

Člen bankovní rady ECB Benoit Coeure před dvěma týdny prohlásil, že retailová klientela nemá důvod ze svých bank odcházet, protože nejsou žádná znamení, že by jim ústav měl v dohledné době ukrajovat z jejich úspor.

„Vklady jak domácností, tak nefinančních korporací v posledních dvou letech rostou, a to podobným tempem jako v době před negativními úrokovými sazbami,“ řekl.

Německé banky se snaží s prostředím záporných sazeb vypořádat různě. Například zpoplatňují služby, které byly dosud zdarma. Účtovat záporné úroky drobným klientům se zdá být zatím tabu. Šéf německé bankovní asociace Michael Kemmer neočekává, že by se k bance v Gmund am Tegernsee přidaly další banky. „Rozhodnutí je na každé z nich. Konkurence mezi bankami je ale dost silná,“ doplnil.