Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Europoslanci přidusili ratingové agentury. Je to donkichotské, zní v EU

  • 51
Evropský parlament schválil přísnější pravidla pro fungování ratingových agentur. Doufá, že se tím sníží vliv agentur na rozhodování investorů a posílí stabilita Evropy zejména v době ekonomických potíží. Ne všichni europoslanci však s větší regulací souhlasí.

Ratingové agentury budou muset podle nových norem, které by měly začít platit nejpozději od roku 2014, například podrobněji vysvětlovat, na jakých faktech svá hodnocení staví. Hodnocení o schopnostech států splácet dluhy budou moci vydávat jen v předem daných období roku.

Role agentur

Ratingové agentury hodnotí schopnost států, bank či firem splácet dluhy. Čím vyšší rating státy mají, tím jsou důvěryhodnější a investoři jim zpravidla ochotněji půjčují své peníze a požadují za to nižší úrok. Vysoký rating proto zpravidla znamená, že si země může půjčovat jednodušeji a levněji. Nízký rating naopak znamená to, že půjčení peněz se státu prodraží.

Hodnocení úvěrové spolehlivosti států však ovlivňují i náladu na trzích. Když jedna z nejvýznamnějších ratingových agentur Standard & Poor's loni v lednu snížila hodnocení devíti zemí eurozóny (více zde), začaly trhy spekulovat o jejím rozpadu.

Pravidla zavádějí také opatření proti střetu zájmů a omezují podíly agentur v hodnocených subjektech. Další novinkou je zavedení větší odpovědnosti za zveřejněné ratingy. Pokud by agentura neprokázala, že jsou její hodnocení přiměřená, mohly by po ní státy nebo banky požadovat náhradu škody, kterou špatným hodnocením utrpěly.

Nové normy se tak podle vysvětlení Evropského parlamentu snaží zvýšit transparentnost a snížit spoléhání investorů na ratingové známky.

Poslankyni Olze Sehnalové se nová pravidla líbí: "Dnešní hlasování je důležitým krokem směrem k osvobození členských států od jejich osudové závislosti na ratingových agenturách. Ty by napříště neměly hodnotit národní ekonomiky bez jasných kritérií a transparentní metodologie. Fixní kalendář má navíc předejít situacím, kdy agentury mohly účelově vydávat nepříznivá hodnocení před důležitými politickými rozhodnutími."

Březina: objevil se duch socialistického plánování

Ne všichni však s jejím pohledem souhlasí. "Nová úprava vychází z logiky, že ratingové agentury jsou zloduchy nesoucími odpovědnost za finanční krizi v EU. Úporná snaha řídit a kontrolovat vše kolem sebe včetně finančního trhu však působí donkichotsky," říká europoslanec Jan Březina.

Ratingové agentury

Z požadavku, aby členské státy omezily nadměrné spoléhání se investorů na ratingy agentur a více využívaly vlastní ratingy, podle něj "dýchá ideologie socialistického plánování". "Umělé omezování a usměrňování poptávky v ekonomice nikdy nefungovalo. Spíše než hledat viníky finanční a dluhové krize v ratingových agenturách by si EU měla udělat pořádek na vlastním dvorku. Pokud investoři ratingovým agenturám důvěřují, pak to znamená, že tyto odvádí kvalitní práci," domnívá se Březina.

Pravidlo, které určuje, že spoluvlastník jedné ratingové agentury může mít maximálně pětiprocentní podíl v jiné ratingové agentuře, je však podle něj správné stejně jako povinná rotace agentur u hodnocené jedné firmy. Celkově však podle Březiny utáhnutí podmínek fungování agentur bez nové alternativy způsobí pouze chaos na finančním trhu.

Členské státy EU a europoslanci se na přísnějších pravidlech pro zveřejňování ratingů dohodli loni. Hlasování bylo krokem k tomu, aby nová pravidla vstoupila v platnost. Část norem totiž ještě musí schválit Rada, všechna pravidla by však měla začít platit v průběhu příštího roku.