Analýza: Evropu dusí dluhy, sociální stát je na odstřel - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Analýza: Evropu dusí dluhy, sociální stát je na odstřel

  8:31
Silný sociální stát, který načrtli evropští politici v poválečných letech, může prakticky zmizet. Nejsou na něj totiž peníze, což se v plné nahotě projevilo v současné ekonomické krizi, která způsobila nejrychlejší růst státních dluhů od druhé světové války.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Udržet výraznější sociální rovnost a záchrannou síť pro méně úspěšné lze jedině za cenu vyšších daní. Podnikatelé však hledají cestu, jak berním uniknout, a tím se snižuje výkon celého hospodářství.

Aby se v sociální síti neudělaly díry, musí vláda buď znovu zvednout daně, nebo si od někoho půjčit a zalátat tyto díry na dluh.

"Sociální stát je historická anomálie. Solidarita sice existovala vždy, ale rozdělovalo se z toho, co reálně bylo. Dnes se rozděluje z něčeho, co neexistuje," říká Evžen Kočenda z CERGE.

Eurozóna dluží skoro tolik, co za rok vyprodukuje

Neexistujícími penězi myslí půjčky, které si státy berou s tím, že je splatí někdy v budoucnu. Jen země eurozóny přitom už mají veřejný dluh více než sedm tisíc miliard eur a příští rok budou veškeré jejich vládní závazky činit téměř devadesát procent jejich ročního HDP.

Ze statistik nejrozvinutějších zemí světa OECD vyplývá, že jediná evropská země, která bude příští rok hospodařit se ziskem, a tak si nebude muset půjčovat, je Norsko.

Jen díky tomu, že těží ropu a zisky z jejího prodeje ukládá do obřího ropného fondu, jímž financuje své fungování.

Ostatní státy naloží další miliardy eur na záda svých nejmladších, nebo ještě nenarozených občanů a budou doufat, že se vývoj ekonomiky snad otočí alespoň tak, aby mohly bez větších problémů splácet úroky.

A pochopitelně začnou hledat, kde ušetřit na výdajích. Podle Kočendy spočívá největší nebezpečí pro současný sociální stát v tom, že se sám nedokáže financovat.

Jinak řečeno, státní příjmy jsou dlouhodobě nižší než výdaje. Hlavně kvůli volebním cyklům, před jejichž koncem mají politici tendence rozhazovat, aby získali hlasy. A dopady loňské finanční krize tradiční nerovnováhu podstatně prohloubily.

Kolik utrácí česká vláda 
Rok

Podíl vládních výdajů na HDP (v %)

2007 44,1
2008 44,0
2009 47,7
2010 48,6
Zdroj: OECD 

Škrty podle měnového fondu Zatímco v Česku s velkým povykem jen taktak prošla mírná hubnoucí kúra ministra financí Eduarda Janoty, v předluženém Lotyšsku už se škrtaly o deset procent důchody, platy ve státní správě šly dolů o dvacet procent a školy musely propustit třetinu učitelů.

O tom, jak hořké kapky předepisuje výměnou za půjčky Mezinárodní měnový fond, už vědí své také v Budapešti. Po letech absurdního rozdávání musela maďarská vláda začít šetřit – omezila platy ve státní sféře, snížila a zpřísnila důchody.

Také díky tomu analytici OECD očekávají, že se Maďaři nezadluží zdaleka tolik jako jiné evropské země, Česko nevyjímaje.

Šetřit musí i Německo

A dluhy se teď řeší i v symbolu evropského sociálního státu – v Německu. Angela Merkelová, kterou po vítězných volbách již netíží koalice se socialisty, má šanci změnit štědrý sociální systém.

O to se za doby své vlády se zelenými pokoušel už socialistický kancléř Gerhard Schröder a pro tento pokus se vžilo označení Hartz IV.

Na další zjednodušení, zlevnění a větší adresnost sociálního systému tlačí hlavně liberálové pod vedením Guida Westerwelleho. I nejvýkonnější evropská ekonomika má totiž problém s financováním. Podobně postupuje Francie.

"V rámci úsporných opatření se rozhodlo, že za každé dva zaměstnance odcházející ze státní sféry do důchodu už bude přijat jen jeden," uvádí příklad šetření státních peněz Francouz a nový šéf Komerční banky Henri Bonnet.

Zároveň upozorňuje na to, že léčbu financí nelze v celé Evropě paušalizovat. "Německo bude aktivnější v držení svých dluhů pod kontrolou, ale rezistence Francouzů či Italů vůči požadavkům vlády šetřit je podstatně větší," dodává s úsměvem.

Dluhy dohání Británii

Podle něj jsou největším evropským problémem penze. "V každé zemi vidíte, že tradiční systém penzí sice ještě nekrachuje, ale je ve velmi těžké situaci," udává směr nutných reforem Bonnet.

Situace se státními penězi je teď v Evropě nejvážnější paradoxně v zemi, díky které se pojem sociální stát – "welfare state" – rozšířil do celého světa. Ačkoliv bývá za zakladatele sociálního státu považován železný kancléř Bismarck, byli to Britové, kteří na počátku čtyřicátých let minulého století dali "welfare state" novodobé obrysy.

Ostrovnímu království nyní hrozí, že by se její zadlužení mohlo vyšplhat přes sto procent ročního HDP. Jinak řečeno, Británie by musela celý rok jen "vydělávat", bez toho, aby vydala jedinou libru. Pak by svůj dluh splatila.

Premiér Gordon Brown už přiznal, že ke snížení státního dluhu bude potřeba začít škrtat ve výdajích. Dlouho se přitom výrazu "škrt" vyhýbal.

Sociálnímu státu dochází dech

Přijdou řezy do živého "Dluhy povedou k většímu prohloubení rozdílů mezi evropskými zeměmi a mohou je donutit přehodnotit priority výdajů," potvrzuje René Wokoun, šéf katedry regionálních studií na pražské VŠE. Podle něj pak Unie bude mít problém s financováním jednoho ze svých poslání, tedy s odstraňováním ekonomických rozdílů mezi regiony.

Nad štědrým sociálním státem se tedy smráká v celé rozvinuté Evropě, Česko nevyjímaje. Ministr financí Janota chce připravit další balík, který by hlavně příští vládě měl dát vizi, kde dále snižovat výdaje.

Tuzemská státní kasa by si totiž měla hlídat svou kondici ještě víc než její západoevropské kolegyně, protože nemá takovou důvěru. A bez důvěry nikdo peníze nepůjčí.

"Co odpustí investoři Belgii či Německu vzhledem k jejich tradici a výkonům, my si dovolit nemůžeme," říká šéf ekonomů Patrie David Marek.

Podle něho je pravděpodobné, že se současnou ekonomickou krizi podaří ještě zvládnout i přes vyšší zadlužení států. "Při příští krizi, která paradoxně může vzniknout právě kvůli těmto dluhům, už to však nepůjde. A bude se řezat do živého," dodává.

Autoři: ,
Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Po oteplení planety lidé zchudnou víc, než se čekalo, zjistila studie

Ekonomické modely dlouhodobě podceňovaly dopad globálního oteplování na bohatství lidí. Odborníci tvrdí, že starší výzkumy dezinterpretovaly dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné...

6. dubna 2025

Zbytek Asie k odvetě za cla proti Trumpovi nemíří. Na rozdíl od Číny chce vyjednávat

Některé asijské země zřejmě nezavedou odvetná cla na Spojené státy a zaměří se na vyjednávání s administrativou Donalda Trumpa. Cla na americké dovozy vyloučily například Tchaj-wan či Indonésie,...

6. dubna 2025  16:15

Samochladicí plechovka má nahradit ledničku. Vynález představil barman z Walesu

Udržet nápoj studený bez chlazení? Zdá se to nemožné, ale James Vyse, bývalý barman z Walesu, zřejmě našel řešení. Po více než 500 prototypech a dvou letech vývoje přichází nyní s převratnou inovací,...

6. dubna 2025

Göteborg dostal pokutu za nesplnění enviromentálních cílů. I tak v nich postupuje

Pro Göteborg je ekologie dlouhodobě velmi důležitá. Druhé největší město ve Švédsku se v roce 2022 stalo prvním samosprávným celkem na světě, který si vzal speciální udržitelný úvěr SLL...

6. dubna 2025

Výborný varoval obchody před umělým zvýšením cen kvůli kulhavce a slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News požádal, aby lidé přes Velikonoce nenavštěvovali farmy či se nepřibližovali ke zvířatům, která jsou na...

6. dubna 2025  11:31,  aktualizováno  11:44

Španělsko se stalo rájem evropské farmacie. Vláda jde obřím firmám na ruku

Španělsko se v posledních letech stává centrem evropského farmaceutického průmyslu. Ve svých strategiích s touto destinací počítají nejdůležitější firmy z oboru včetně společností jako AstraZeneca,...

6. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Auta jsou čím dál větší, přerostla parkovací stání. Ať platí víc, vyzývá kampaň

Ve Velké Británii se každoročně prodá více než milion aut, která jsou příliš velká pro parkovací místa. Kampaně proto nyní vyzývají vládu, aby upřednostnila menší automobily a zavedla vyšší poplatky...

5. dubna 2025

Spousta barů vypadá úžasně, ale nakonec je to zklamání, říká mixolog Kratěna

Český barman, který se prosadil ve světě, inovátor, který spoluvytvářel barovou scénu v Londýně i Barceloně, a jeden z nejvlivnějších lidí v barmanské mixologii. Alex Kratěna stál u zrodu baru...

5. dubna 2025

Ekologickou stopu snižují i čeští vinaři. Pěstují šetrně a s novými technologiemi

Tuzemská vinařství procházejí zásadní proměnou. Rostoucí zájem o bio vína motivuje vinaře ke snižování uhlíkové stopy i udržitelnějšímu přístupu k hospodaření. Ať už jde například o biodynamické...

5. dubna 2025

Trump rozpoutal bouři a jel na golf. A magnáti zdraží, než by přemístili firmy

Nová rozsáhlá cla amerického prezidenta Donalda Trumpa se setkávají s odezvou ze všech stran, a to s výprodejem na trzích, odvetnými opatřeními ze zahraničí či hněvem korporací. Jenže místo toho, aby...

5. dubna 2025  10:20