Ivan Pilip připustil, že se jeho projekt dostal do problémů

Ivan Pilip připustil, že se jeho projekt dostal do problémů | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Exministr Ivan Pilip má dluhy kvůli luxusním bytům

  • 123
Stavitel bytů pro české celebrity a vysoce postavené manažery, bývalý ministr Ivan Pilip, se dostal do potíží. Přebudoval tři činžovní domy proti Národnímu divadlu na luxusní byty, jenže pak přišla krize a on najednou nemůže sehnat dost zájemců o koupi. A jeho firmy mají potíže s placením.

Byt od Pilipa si pořídil třeba bývalý šéf Vodafonu Grahame Maher nebo šéf rádií Evropa 2 a Frekvence1 Michel Fleischmann. Ale třeba šéf Novy Adrian Sarbu si teď prý koupi rozmýšlí. Mnoho bytů zůstává neprodaných a dvě firmy spojené s Pilipem už uhánějí věřitelé, především stavební firmy. "Celkem nám dlužil kolem šestnácti milionů," říká majitel stavební firmy 3Art Josef Bartoš.

Ivan Pilip připustil, že se jeho projekt dostal do problémů. V jednom z domů mu zbývá k prodeji třetina bytů a kanceláří. Může za to podle něj realitní krize. A také firmy, které měly zpoždění nebo odvedly nekvalitní práci.Realitní server - Reality.iDNES.cz

Když se v roce 2007 vrátil ze svého působení v Evropské investiční bance, měl někdejší ministr financí s realitami velké plány. Dva roky poté ho dohnala realitní krize. Podle firmy, která mu byty stavěla, už jeden z věřitelů jeho firem navrhl insolvenční řízení.

Domy na Janáčkově nábřeží koupila společnost Residence Nábřeží, ve které má Pilip podíl. Další dům nedaleko ve Zborovské ulici vlastní firma Residence Zborovská, kde oficiálně nefiguruje, ale vystupuje za ni. Firmu vlastní lucemburská společnost Eurofortius. "Je to skupina soukromých investorů a nevidím důvod je zveřejňovat," uvedl Pilip.

V obou případech jsou to vysoce luxusní byty, často o rozloze i přes tři sta metrů čtverečních při průměrné ceně 160 tisíc korun za metr čtvereční. Pilip v rozhovoru pro MF DNES připustil, že realitní krize se ho dotkla a způsobila i zpoždění s platbami jeho dodavatelům.

Stavebníci prodali exministrův dluh

Opravu domů nejprve prováděla společnost Syner Morava, s ní se nakonec Pilip rozešel ve zlém. Podle mluvčího Syneru Ondřeje Paclta dluží Residence Nábřeží přes milion korun. "Řešíme to mimosoudně, s firmou jsme se rozešli kvůli špatné práci," tvrdí Pilip.

Podstatně větší pohledávky za oběma firmami má stavební společnost 3Art. Převzala práci po Syneru a ještě opravila takřka celý dům ve Zborovské. Podle svého jednatele jí firmy kolem Pilipa dlužily 16 milionů korun, část pohledávky však už musela prodat.

"Na začátku roku přestal platit. Prý máme prostě smůlu, protože se byty neprodávají a nemá na faktury peníze," řekl Bartoš. Jeho firma tak začala mít sama problémy, neměla na placení faktur svým zákazníkům a ji samotnou posílají věřitelé do insolvence.

Aby 3Art získala rychle peníze, prodala pohledávku jabloneckému Družstvu JVJ. "Zájem o tu pohledávku byl poměrně velký," připouští Bartoš. Družstvo podalo na obě firmy insolvenční návrh, insolvenční řízení na společnost Residence Nábřeží soud nakonec zamítl kvůli formálním nedostatkům, u Zborovské ještě nerozhodl.

"Vedli jsme jednání. 3Art měli zpoždění v řádu měsíců, což nám způsobilo problémy při prodeji bytů," tvrdí Pilip. Sám však přiznává, že krize měla na zájem o luxusní byty vliv. "To prodlení bylo z důvodu neplacení, částečně jsme slevili," tvrdí Bartoš.

Podle Pilipa insolvenční návrh způsobil, že se někteří potenciální klienti zalekli možných problémů a od koupě bytu couvli. "Je to takový kruh. Kdybychom byty prodali, neměli bychom problém doplatit zbytek," dodal Pilip.

Podle informací MF DNES měl o jeden z největších bytů o rozloze 300 metrů čtverečních zájem šéf CME, které patří TV Nova, Adrian Sarbu. S koupí teď váhá.

Pilip prý společnosti 3Art navrhl řešení, jak závazky vyrovnat, ale ona místo jednání podala insolvenční návrh. Konkrétní způsob řešení nechtěl Pilip specifikovat. "Prodat fakturu 14 dnů po splatnosti, to je přeci zvláštní. Navíc nám ani neřekli, že ji prodali," podivuje se Pilip. "Je pravda, že problém s cash flow jsme měli."

Podle Pilipa však teď už dluží jeho firmám 3Art. "Aplikovali jsme na ně penále za zpoždění, takže dluh prakticky neexistuje," dodal. Nevylučuje, že na firmu podá i žalobu na náhradu škod z toho, že byty nemohl prodat.

Stavebníci kvůli nezaplaceným fakturám přestali pomalu s pracemi na stavbě, ve Zborovské je tak například ještě nedodělaný společný prostor nebo nejezdí výtah. "Výtah je zprovozněn a nejezdí na základě rozhodnutí majitelů jednotek kvůli pokračujícím pracím," tvrdí Pilip.

Pilip prodal většinu bytů ve Zborovské, na Janáčkově nábřeží mu však zbývá zatím zhruba tisíc metrů čtverečních k prodeji.

Podle údajů z katastru nemovitostí jsou dosud neprodané byty zastavené dvěma úvěry u Moravského peněžního ústavu – spořitelního družstva v hodnotě převyšující sto milionů korun.

Úrok přesahuje deset procent, u krátkodobé půjčky na 18 milionů dosáhl 13,9 procenta. Jen splátky úroků tak firmu značně zatěžují. Podle Pilipa jsou však údaje v katastru mylné a firma má už jen půjčku na 58 milionů korun na 10,9 procenta. K tomu má ještě půjčku od bývalého španělského investora na osm milionů korun.