Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na vývozu „mučicích“ nástrojů získal stát loni šest tisíc

  13:43
Česko v minulém roce ve dvanácti případech povolilo export zboží, které může být využito k mučení. Směřovalo i do rizikových zemí. Jednalo se ve většině případů o elektrické paralyzéry a pepřové spreje, v jednom případě ministerstvo schválilo vývoz nožních pout.
Jeden z taserů, které nakoupila Policie ČR.

Jeden z taserů, které nakoupila Policie ČR. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Čtení výroční zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu o vývozu zbraní není pro slabší povahy. Česko v minulém roce udělilo dvanáct povolení pro „obchodování s některým zbožím, které by mohlo být použito pro trest smrti, mučení nebo jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání“, stojí v dokumentu.

Za kladné vyřízení každé licence si ministerstvo účtovalo poplatek 500 korun, dohromady si státní kasa díky vývozu mučicích nástrojů polepšila o šest tisíc.

Administrativní název pro zmíněnou kategorii zboží mate. Státy totiž mohou pod přísnou kontrolou povolit export zboží, které používá policie nebo jež slouží k sebeobraně.

Mezi „mučicí“ nástroje obvykle podle evropské směrnice spadají šibenice, gilotiny nebo elektrická křesla, jejich export a technická pomoc při instalaci jsou však v Evropě zakázány. Výjimku mají pouze historické artefakty určené k vystavení v muzeu.

Kam loni putovaly „mučicí“ nástroje?

Paralyzéry a pepřové spreje se z Česka loni vyvezly do Andorry, Angoly, Bosny a Hercegoviny, Egypta, Kamerunu, Konžské republiky, Kuvajtu, Ománu a Turecka.

Do Argentiny putovala nožní pouta a na Ukrajinu dekontaminační spreje. Na vývoz do Bosny a Hercegoviny udělil stát dvě licence. V jednom případě vývoz paralyzérů a sprejů do Egypta zamítl.

Pramen: MPO

Martina Pařízková z nevládní organizace Amnesty International (AI), která se zabývá ochranou lidských práv, přesto upozorňuje, že některé státy, do nichž zboží z České republiky směřuje, jsou minimálně problematické.

V letošní zprávě AI o rozšíření mučení ve světě se objevuje několik zemí, do nichž Česko mučicí nástroje dodává. Dokument připomíná mučení vězňů v Angole, Ománu či Kuvajtu.

Další z cílových destinací českých výrobků, Turecko, Amnesty International chválí za pokrok v potírání nelidského zacházení v detenčních zařízeních. Připomíná však brutální zásahy policistů při protestech v parku Gezi v minulém roce, kde pořádkové síly nasadily proti demonstrantům ve velkém právě pepřové spreje.

Za benevolentní přístup k vydávání licencí na vývoz do zemí se slabou ochranou lidských práv dříve kritizoval Česko Evropský parlament. V konečném usnesení z roku 2010 sice parlament žádné země nezmínil, v návrhu byla však Česká republika spolu s Německem výslovně uvedena.

Podle mluvčího ministerstva Filipa Matyse spolupracuje resort při vyhodnocování rizika u všech produktů s Ministerstvem zahraničí a přihlíží i ke zjištěním Organizace spojených národů, Rady Evropy a dalších institucí. „V případě, že je povolení uděleno, mělo by být riziko zneužití a případného reexportu v maximální možné míře eliminováno,“ uvádí Matys.

Spreje do Egypta ano, pak ne

Zvláštní kapitolou ze seznamu exportních zemí je Egypt. Ministerstvo totiž loni jednu žádost o povolení k vývozu paralyzérů a sprejů do Egypta zamítlo, druhou na stejný typ zboží však schválilo.

„Jednalo se o dva různé případy. Povolení nebylo uděleno v případě, kdy existovaly oprávněné důvody se domnívat, že by uvedené zboží mohlo být použito k mučení nebo jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání,“ reaguje Filip Matys na otázku, proč resort rozhodl při schvalování dvou žádostí různě. Jednalo se přitom o vůbec první zamítnutou žádost od roku 2008, kdy licenci neobdržel zájemce o vývoz do autoritářského Íránu.

Jaké firmy „mučicí“ zařízení vyvážejí, v jakém množství a kdo je jejich koncový příjemce, odmítá ministerstvo sdělit s tím, že se jedná o neveřejné informace.

Evropská směrnice z roku 2005, která obchod se smrticími a mučicími nástroji reguluje a jejíž seznam byl nedávno prodloužen, je ve světě ojedinělá. Podle AI je však stále poměrně děravá.

„Nedávno přezkoumaná evropská nařízení proti obchodu s mučicími nástroji jsou prvními svého druhu a ve světě razí cestu podobným, ještě neexistujícím nařízením. Stále v nich však nacházíme mezery,“ prohlásil projektový manažer kontroly zbrojení, bezpečnosti obchodu a lidských práv AI Brian Wood.

Podle organizace přibývají na trhu rychle zcela nové instrumenty, které na seznamu zakázaného a přísně kontrolovaného zboží nejsou, a směrnice není dostatečně rychle aktualizována. Směrnice navíc evropským firmám nedokáže zabránit v propagaci mučicích nástrojů na veletrzích nebo ve zprostředkovávání obchodů s nimi, pokud zboží není transportováno přes území EU.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Etiopie zmírnila pravidla exportu kávy. Reformy se dotknou i dalších komodit

18. dubna 2024  16:38

Největší africký producent kávy upravil pravidla umožňují zahraničním společnostem nakupovat ji...

Naděje pro oklamané zákazníky Maliny, společnost Fotovolty slibuje řešení

18. dubna 2024

Konsorcium firem vedené společností Fotovolty nabízí řešení patové situace okolo insolvence padlého...

Na vyzkoušení nového stavebního řízení bude měsíc a půl, slíbilo ministerstvo

18. dubna 2024

Úředníci budou mít měsíc a půl na vyzkoušení nového elektronického systému, který od července...

Příroda je napřed, mrazy snižují naději na dobrou úrodu, stěžují si pěstitelé

18. dubna 2024  12:01

S každou další mrazivou nocí v Česku ovocnáři přicházejí o část úrody. Mráz v noci na čtvrtek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...