Bývalý ředitel ČSSZ Vilém Kahoun

Bývalý ředitel ČSSZ Vilém Kahoun | foto: Dan Materna, MAFRA

Exředitel sociální správy žaluje ministerstvo za konkurz na nového šéfa

  • 23
Bývalý ředitel České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun žaluje ministerstvo práce a sociálních věcí za výběrové řízení na nového šéfa úřadu. Konkurz, který vyhrál současný ředitel Jiří Biskup, byl podle Kahouna politicky zmanipulovaný.

Zákon o státní službě má chránit úředníky před politickou zvůlí. Nyní se první z nich soudí o vyhazov. Kahoun je přesvědčen, že výběrové řízení na nového šéfa úřadu bylo politicky zmanipulované.

„Výběrové řízení bylo provedeno a řízeno s cílem odstranit ze služebního místa žalobce (Kahouna, pozn. red.) a dosadit na jeho místo politicky vhodnějšího kandidáta, který by plnil pokyny náměstkyně ministerstva pro sociálně pojistné systémy (Ivy Merhautové z KDU-ČSL, pozn. red.),“ uvádí se v žalobě.

Žaloba míří na nejvyššího úředníka ministerstva práce a sociálních věcí, státního tajemníka. Ten má oficiálně výběrová řízení podle služebního zákona na starosti. Kahoun je přesvědčen, že předsedkyně výběrové komise, náměstkyně Merhautová, nadržovala vítěznému kandidátovi. Výběrovým řízením prošli úspěšně Kahoun i Biskup, ministerstvo dalo přednost druhému z nich.

Kdo je ředitelův nadřízený

Biskup byl jmenován novým šéfem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) letos 16. února. Do té doby působil jako ředitel odboru lékařské posudkové služby na ministerstvu a byl podle Kahouna přímým podřízeným Merhautové.

Služební zákon přitom říká: „Členem výběrové komise nesmí být (...) bezprostředně nadřízený představený.“ Žaloba proto požaduje, aby celé výběrové řízení bylo od začátku zrušeno. Předsedkyně komise totiž mohla být podjatá.

Protistrana si to však nemyslí, jak vyplývá z vyjádření k žalobě, které má MF DNES k dispozici. Právník advokátní kanceláře Rowan Legal, kterou si ministerstvo najalo, vzal služební zákon za jiný konec. Podle něj je přímou nadřízenou ředitele ČSSZ ministryně práce, nikoli její náměstkyně. Proto se zmíněná pasáž vztahuje na Michaelu Marksovou, nikoli na Merhautovou.

To, že se Merhautová s Biskupem profesně a kolegiálně zná, je podle právníka ministerstva přirozené a­ nemůže to svědčit o podjatosti. Tomu, že se členové komise a kandidáti budou pracovně znát, nejde zabránit - musí v ní totiž sedět odborníci a ti se navzájem znají.

Kahoun nejprve věc řešil podle služebního zákona: podal námitku podjatosti vůči předsedkyni výběrové komise a námitku proti průběhu výběrového řízení. Náměstek pro státní službu na ministerstvu vnitra, který dohlíží na všechny úředníky pod služebním zákonem, ale námitky neuznal a dál se věcí nezabýval. Soud začne zřejmě na podzim.

Biskup byl v dopise titulován ředitelem už před jmenováním

Ministerstvo chce podle Kahouna mít přes údajně poslušného Biskupa otevřené volné pole působnosti pro politické ovládání rozsáhlého a důležitého úřadu. ČSSZ vyplácí důchody, takže přes ni tečou dvě pětiny státního rozpočtu.

„Díky výběru (Biskupa, pozn. red.) bude moci ministerstvo snadněji a ­v souladu se svým plánem provádět přímou veřejnosprávní kontrolu České správy sociálního zabezpečení,“ uvádí se v žalobě.

Jako zásadní důkaz, že byl Biskup dopředu vybrán, předkládá žaloba korespondenci, ve které ministerstvo tituluje Biskupa jako „ústředního ředitele ČSSZ“, a to už 14 dní před jmenováním. V té době přitom na této pozici ještě seděl Kahoun. Korespondence se týkala rozsáhlé kontroly ve věci informačních technologií důchodové správy.

Ministerstvo Kahounův důkaz bagatelizuje. „Jde o drobný administrativní překlep, dokument byl odeslán datovou schránkou 18. února, dva dny po jmenování Jiřího Biskupa,“ uvádějí právníci ve vyjádření k ­žalobě.

Kahoun je zatím postaven mimo služební poměr a čeká, zda mu ministerstvo nabídne místo ve stejné platové třídě a odbornosti. Když se tak nestane, může být propuštěn z­ organizačních důvodů. Pak by ho čekalo odstupné až dvanáct platů.