Fabky zamykaly škodovky i avie, dnes jsou trhákem ty na dálkové ovládání

  • 9
Na počátku stály zámky a klíče s okrasnými tvary na uzamykání nábytku. Dnes, o sto šest let později, už klíče nejsou nutné. Dveře s nejnovějšími fabkami jdou otevřít otisky prstů, i na dálku smartphonem. Když se uzamknou, dají vám vědět.

Místo řemeslných příkras je pro značku s ikonou dogy důležitější přesnost na setiny milimetru a nové nápady. Dějiště zámkařství FAB však zůstává stejné – Rychnov nad Kněžnou.

„Budoucnost uzamykacích systémů vidíme především v kombinaci elektroniky a mechaniky,“ říká jednatel Assa Abloy pro ČR a Slovensko Jan Galda. Trend jde napříč trhem od automobilek po banky a bylo by divné, kdyby se vyhnul strojařině. Jde přece o bezpečnost. Přesto jsou Češi opatrnější. „Český trh je poměrně konzervativní a tato změna je postupná,“ podotkl Galda, který věří, že mechanické výrobky hned tak nezmizí.

Přesto firma hodně prostředků dává na inovace, některé vložky jdou například libovolně přeprogramovat. V trendu posiluje i akvizicemi. V roce 2011 švédský koncern Assa Abloy, jehož součástí je značka dvacet let, koupil největšího českého výrobce elektrických a elektromechanických samozamykacích zámků BERA. Magazín Forbes zařadil koncern mezi osmdesát nejinovativnějších firem světa. FAB v Česku tvoří pětinu výroby. Znamená to dva miliony zámků, cylindrických vložek a kování ročně.

Zámek se řekne fabka

Rychnovská továrna vznikla v roce 1911, krátce poté, co se ve městě rozdrnčely první telefony a temné ulice rozzářila elektřina. Rozvoj vědy přál vzniku továrny, kterou založili obchodníci se železným zbožím Fáborský a Šeda. Dělníci zpočátku vyráběli jen sedm zámků denně.

Písmena FAB se však na výrobcích objevila až ve třicátých letech. Postupně zlidověly jako fabky, podobně jako botas nebo vafky a staly se synonymem zámku. Typická doga se na klíče dostala vnuknutím souseda zakladatele, akademického malíře Jana Moravce. Skoro nic se o něm neví a paradoxně je tak pes jeho nejslavnějším dílem, známým po celém světě.

Tradiční značka ustála dvě světové války, komunismus i několik krizí. První přišla už po první světové válce, během které továrna vyráběla jen cvočky na boty a železné podkůvky pro armádu. Po válce zachraňoval majitel továrnu i snižováním mezd až o pětinu. Po letech, kdy se opět začalo dařit – i díky sázce na výrobu v Československu neznámých cylindrických vložek – přišla další válka a pak totalita. Komunisté fabriku znárodnili a z rodiny syna zakladatele Aloise udělali žebráky. Záminkou k zabavování jejich majetku se staly údajné daňové nedoplatky. Výrobu v Rychnově si přehazovaly různé národní podniky.

V budovatelské době se masově začaly vyrábět také autozámky: pro škodovky, liazky i avie. Této automobilové éře už je konec. Čas jde ale dál. Už po privatizaci v roce 1992 začaly rýsovací prkna nahrazovat počítače. A zdá se, že další vývoj předurčuje internet.

Inteligentní zámek je trhákem

Česká a slovenská divize koncernu Assa Abloy zažila loni další silný rok. Tržby rostly o pět procent a přiblížily se k jedné miliardě. Za značku FAB je hitem inteligentní motorický zámek Entr, který umožňuje dálkové ovládání. „Těší se nevídanému zájmu koncových uživatelů,“ uvedla obchodní jednotka skupiny v Praze. Prodává se třeba v hobby marketech a jedná se o zalistování do e-shopů.

Do chytrých systémů vstupují i další značky skupiny. Horkou novinkou je systém inteligentní domácnosti Yale Smart Living. Domácnost nebo firmu lze kontrolovat odkudkoliv na světě. „Pod dohledem budete mít alarmy, digitální dveřní zámky, PIR čidla i detektory kouře. Navíc díky panoramatické kameře, jejíž úhel lze rovněž na dálku měnit, uvidíte na svém mobilu či tabletu vše, co se u vás doma děje,“ popsal Martin Šedivý z Assa Abloy. Na dálku lze připojit až čtyřicet zařízení a odemknout lze telefonem, PIN kódem i otiskem prstu.