Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Facebook odvedl v Británii na daních 4 miliony liber. Dle kritiků málo

  • 8
Společnost Facebook, provozovatel největší sociální sítě světa, si chce po loňské kritice vylepšit pověst ve Velké Británii. Na daních tam loni odvedla 4,17 milionu liber, tedy 125 milionů korun. Je to o řády vyšší cifra než předloňské 4 tisíce liber. Podle daňových expertů však účetnictví firmy zůstává neprůhledné.

Loni po zveřejnění daňových odvodů, které tvořily jen 4 327 liber, se mnozí Britové zlobili, že bohatá společnost odvádí tak málo do státní pokladny (více čtěte zde). Nejnovější čísla jim mají zalepit ústa.

Nicméně všechny to utišit nemusí. Důvodem jsou získané štědré daňové úlevy ve výši 11 milionů liber, o které může Facebook napříště zase snížit své daňové odvody.

Společnost ze San Francisca uvedla, že je „pyšná“ na to, že zvýšila své obchody ve Velké Británii. Po celém světě zaměstnává na 15 tisíc lidí, z toho 682 právě v Británii. Ještě v roce 2015 to bylo jen 362 lidí. Obrat firmy na místním trhu se více než zdvojnásobil na 210 milionů liber. A čistý zisk činil 20 milionů liber.

Je šance, že v budoucnu se daňové odvody společnosti v Británii ještě zvýší. Firma totiž v březnu přislíbila, že od dubna dá přednost britským inzerentům před irskými. Opatření by mělo zvýšit příjmy podléhající zdanění ve Velké Británii. Přestože se to nebude týkat prodejů přes internet, měly by daňové odvody stoupnout, uvedla BBC.

Neprůhledné účty

Podle účetního a profesora na Univerzitě v Londýně Richarda Murphyho je však obtížné určit, zda skutečně Facebook v Británii odvádí na daních dost, protože účetnictví neodráží skutečné prodeje v zemi. Podle něj jsou realizované z Irska a jejich skutečnou hodnotu nelze zjistit. Příjmy Facebooku v Británii se skládají výhradně z technických a marketingových služeb, dodávaných do jiných částí skupiny.

„Účty Facebooku ve Velké Británii odrážejí náklady vzniklé v Británii se špetkou zisku, aby byl úřad HMRC (odpovídá za výběr daní, pozn. redakce) šťastný. To v současném klimatu není dobré. Účty firmy jsou cvičením v neprůhlednosti. Pokud účetní budou nadále odmítat poskytnout potřebné údaje, bude na čase, aby zasáhla vláda,“ uvedl Murphy.

Servítky si nebere ani daňový specialista Jo Maugham, kterého citovala BBC. „Výkazy Facebooku jsou poněkud neprůhledné. Můžeme si být ale jisti tím, že struktura jeho podnikání je nadále vedena touhou přispívat co nejméně do veřejné infrastruktury, kterou používá,“ řekl.

Jasný, leč neadresný vzkaz firmám, které sice v Británii podnikají, ale neodvádějí daně, vyslala minulý týden britská premiérka Theresa Mayová při svém vystoupení na konferenci konzervativců. „Nezáleží na tom, kdo jste. Pokud se vyhýbáte placení daní, půjdeme po vás. Ekonomika otevřená pro všechny je zároveň ta, kde každý platí podle stejných pravidel,“ uvedla.