Stadiony na pražském Strahově. Zleva Přátelskví, Rošického a velký spartakiádní.

Stadiony na pražském Strahově. Zleva Přátelskví, Rošického a velký spartakiádní. | foto: Dan Materna, MAFRA

Unie sportu se stáhla ze Strahova. Umožní tím Peltovi prodat „Rošičák“

  • 9
Vypořádání majetku na strahovských stadionech Přátelství a Evžena Rošického mezi Českou unií sportu a fotbalovou asociací dostalo v úterý zelenou. Výsledkem toho se prostřední ze strahovských stadionů dostane plně do rukou fotbalistů v čele s Miroslavem Peltou. Ti ho pravděpodobně prodají.

Česká unie sportu (ČUS) na svém úterním výkonném výboru jednohlasně schválila směnu majetku, o kterou ji požádala její členská Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Výsledkem je, že se ČUS vzdal předkupního práva na „Rošičák“ a zároveň získal od FAČR pozemek za severním obloukem oválu stadionu Přátelství.

Tam chce unie postavit Dům sportu, který se stane jejím sídlem, místem pro síň slávy českého sportu a pokud bude zájem, tak i sídlem Českého olympijského výboru.

„Pro nás to byla velmi lukrativní transakce. Celkově jsme z toho po započítání pozemků získali 288 milionů korun. Zároveň jsme se nemuseli vzdát žádných areálů, které využíváme,“ okomentoval pro iDNES.cz dosud poslední kolo několikaleté směny majetku předseda ČUS Miroslav Jansta.

Součástí transakce je také uspíšení splácení hotovostní části pohledávky ze strany FAČR. To mělo původně začít v roce 2020 a trvat dvanáct let, nyní je domluveno, že svůj dluh bude FAČR splácet jen deset let a to už hned od roku 2019.

Pelta může prodat, atraktivitu ale snižuje územní plán

Tím nejdůležitějším dopadem celé směny ale bude fakt, že Pelta a spol. budou moci nyní stadion Evžena Rošického, který se jim nevyplácí provozovat a opravit ho by bylo nákladné, prodat. Plány na jeho přestavbu na národní fotbalový stadion už jsou podle všeho také passé.

I boss FAČR Miroslav Pelta koncem minulého týdne pro ČTK připustil, že prodej stadionu zvažuje. „Když město a stát rozhodly, že nebudou investovat v řádech miliard do stadionu na Strahově kvůli dopravní obslužnosti, tak si pohráváme s myšlenkou na prodej,“ řekl během pátečního losování mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let.

Odkázal i na plány budovat u přilehlého parku Ladronka administrativní budovu pro svazy, dvě hřiště a krytou halu. „Ale ještě nejsme ve fázi, kdy by padlo jakékoli rozhodnutí,“ dodal.

Ačkoli jinak zástupci FAČR o prodeji moc mluvit nechtějí, podle informací iDNES.cz jsou už přípravy prodeje v pokročilé fázi. Mezi finálními zájemci jsou dle zdrojů z trhu například finanční skupiny J&T a Penta (psali jsme zde).

Vzhledem k atraktivitě pozemku se očekává, že by chtěl budoucí investor pravděpodobně na místě zbudovat byty, jak se tomu děje v případě luxusní rezidence La Crone o pár set metrů vedle. Tomu ale odporuje současný územní plán. Náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská zároveň minulý týden uvedla, že město nemá žádnou motivaci povolovat jeho dílčí změnu.

Město Praha zároveň na Strahově vlastní největší ze stadionů, na kterém se dříve konaly spartakiády a na jehož ploše si nyní osm tréninkových hřišť pronajímá fotbalová Sparta.

Krom toho aktuálně magistrát plánuje koupit další pozemek v sousedství. Podle Kolínské by chtělo hlavní město Strahov zachovat pro sportovní využití.

Stadion Evžena Rošického

Stadion Evžena Rošického

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz