688 tisíc kusů falešných jízdenek Dopravního podniku hl. m. Prahy, zabavených v r. 2012. Nyní je bude likvidovat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, spadající pod ministerstvo financí. | foto: ÜZSVM

Úřad skartuje statisíce falešných pražských jízdenek, do sběrny nesmějí

  • 13
Skoro 700 tisíc falešných jízdenek pražského dopravního podniku zabavených v roce 2012 se chystá skartovat Úřad pro zastupování státu. Každý rok zničí zabavený majetek z trestné činnosti v řádu desítek milionů korun.

Pytel se zabavenými falešnými jízdenkami dorazil koncem února na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Papírové jízdenky nelze odevzdat do sběrny – neměli bychom záruku, že by se nevrátily do oběhu. V zájmu hospodárnosti je zlikvidujeme vlastními silami – budou skartovány,“ uvedl Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Skartaci provede tříčlenná likvidační komise složená z pracovníků úřadu. Skartace bude zdokumentována a bude o ní učiněn záznam do spisu.

Jízdenky našel v listopadu 2012 ve sklepě domu v Argentinské ulici v Praze majitel domu - sklep otevřel, protože nájemce neplatil. Jde o 688 tisíc jízdenek v hodnotě téměř 19 milionů korun. Padělky byly velmi zdařilé - šly poznat jenom podle barvy papíru při přetržení jízdenky. Pachatelé začali jízdenky pouště do oběhu na jaře 2011. Dokonce jich část prodali dopravnímu podniku, který v té době zvedl cenu jízdného a odkupoval staré jízdenky.

Případ se dostal k soudu a loni ho uzavřel Vrchní soud v Praze - za přípravu podvodu udělil tříletou podmínku Ukrajinci Vasylu Hubkovychovi. Podle všeho však šlo jen o bílého koně. Skutečný organizátor podvodu, kterému Ukrajinec podléhal, usvědčen nebyl.

Likvidace na řadu způsobů

Všechny věci propadlé státu z trestné činnosti se musí mechanicky znehodnotit tak, aby je zločinci nemohli znovu použít. Nepapírové movité věci se v Praze zpravidla likvidují ve spalovně Malešice - například falešné cigarety nebo zfalšované značkové oblečení.

Zabavené zboží se ale podaří využít i jinak - z oblečení se například odpářou falešné značky, pomáhají přitom vězni. „Domluvili jsme se se společností Lacoste, že netrvají na pálení a dali souhlas k odstraňování - domluvili jsme se s věznicí v Pardubicích. Výrobek se může použít k humanitárním účelům,“ uvedl před časem Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který má na starosti majetek státu.

V drtírně končí zase pirátská cédéčka. „Drť získaná z likvidace nosičů dat je dále obvykle používána jako součást podloží při stavbách silničních komunikací,“ uvádí úřad na svých webových stránkách.

Napodobeniny značkových parfémů se zase drtí na skládce odpadu. Zařízení na výrobu nelegálního lihu nebo nelegální hrací přístroje zase po mechanickém znehodnocení končí ve šrotu. Zabavené léky a předměty k výrobě drog se předávají k odborné likvidaci Správě logistického zabezpečení Policejního prezidia ČR.

Propadnutý majetek z trestné činnosti jde do portfolia Úřadu pro zastupování státu ve věcí majetkových. „Máme tak v majetku pěstírny konopí, palírny,“ říká ředitelka úřadu Kateřina Arajmu. Propadnou mu ale i zpeněžitelné movité věci. „V několika našich skladových areálech parkují auta značek Ferrari, Hummer, Lamborghini, Mercedes, Aston Martin. Jde zpravidla o zabavené vozy drogových dealerů,“ říká Arajmu.

Úřadu také připadne majetek občanů z odúmrtí - když někdo zemře bez zákonného dědice i bez závětního dědice. Z peněz úřad uhradí pohřeb a případné dluhy do výše nabytého dědictví.