Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Firmy prudce zdražily životně důležité léky. Stížnosti zkoumá Kongres

  • 71
Americkým Kongresem rezonuje zpráva o tom, že dvě farmaceutické firmy astronomicky zdražovaly léky na srdeční choroby a AIDS. Bez ohledu na možnosti pacientů prý zdražily životně důležité léky až o pět tisíc procent.

Pod silnou veřejnou kritikou jsou kvůli tomu americká společnost Turing Pharmaceuticals a kanadská firma Valeant Pharmaceuticals.

Podle dokumentů zveřejněných v úterý americkými kongresmany nakupovaly léky na srdeční choroby či na obtíže spojené s AIDS, neboť v nich viděly potenciál velkého růstu cen a zisků. Případem se zabývají americké úřady.

Dokumenty zveřejnila skupina demokratických členů Sněmovny reprezentantů, jejíž výbor v současnosti prošetřuje kontroverzní cenovou politiku obou společností.

Turing zvýšil cenu jednoho z léků, které s tímto cílem koupil, o pět tisíc procent, čímž někteří pacienti byli nuceni nad pojištěním hrazenou částku doplácet až 16 tisíc dolarů (400 tisíc korun). Valeant zase podle jednoho z interních dokumentů firmy koupil dva léky na srdeční nemoci kvůli jejich „podstatným možnostem cenového růstu“. Brzy po koupi vylétla cena přípravku Isuprel o 525 procent a Nitropress zdražil o 212 procent. Kanadská firma podle dokumentů loni a předloni zvedla ceny celkem dvaceti medikamentů o více než 200 procent.

Bývalý šéf firmy Turing Martin Shkreli zase v jednom z e-mailů členům správní rady psal, že je třeba co nejvíce zdražit lék Daraprim používaný na infekční toxoplazmózu postihující pacienty s virem HIV.

„Velmi dobře. Jako obvykle, dobrá práce. Bude z toho miliarda dolarů,“ psal v květnu Shkreli, který byl v prosinci v jiném případě zatčen za údajný finanční podvod. Licenci na šedesát let vyráběný Daraprim koupil Turing v srpnu za 55 milionů dolarů a okamžitě zvýšil jeho cenu o pět tisíc procent.

Problematické cenové skoky, jejichž okolnosti nyní zkoumá sněmovní výbor, vyvolaly v USA velmi negativní veřejnou odezvu. Valeant v prohlášení uvedl, že na stížnosti směřující k cenové nedostupnosti léků pro některé pacienty reagoval až 30procentními množstevními slevami. Mluvčí firmy Turing ani Shkreliho advokát na žádosti Reuters o komentář ke zveřejněným dokumentům nereagovali.