(ilustrační snímek) - traktor, protest, zemědělci, brusel

(ilustrační snímek) - traktor, protest, zemědělci, brusel | foto: Reuters

Farmáři chtějí více peněz. Řeknou si o ně na pražské demonstraci 2. prosince

  • 86
Do Prahy se opět sjedou nespokojení farmáři, aby protestovali proti krácení rozpočtu pro zemědělství na příští rok a proti propadu cen svých komodit. Do ulic metropole vyrazí 2. prosince.

Stávka bude na devadesát procent 2. prosince na začátku druhého čtení rozpočtu, řekl iDNES.cz šéf Agrární komory Jan Veleba. Cílem je upozornit na stav rozpočtu na příští rok. Zemědělci mají dostat o 5,3 miliardy korun méně než loni, tolik ale požadovat nebudou. Podle Veleby by se spokojili s přídavkem 1,5 miliardy.

"Letos zemědělcům poklesnou tržby o 17 procent, to znamená 20 miliard korun. Za této situace není možné krátit rozpočet, a to vůbec nemluvím o rozdílu vůči ostatním zemím," naznačil Veleba, že Francie nedávno schválila balíček pomoci zemědělcům.

Demonstrace by se mělo odhadem zemědělců zúčastnit několik tisíc lidí, přizvat chtějí kromě výrobců také prodejce. O průběhu demonstrace nechtěl šéf Agrární komory mluvit. Druhým cílem protestu je upozornit na klesající ceny komodit.

Dovoz masa roste, s ním i obavy zemědělců

To platí zejména o mléku, farmáři ale údajně pociťují i dopad do ostatních zemědělských komodit. Pod tlakem jsou i i tuzemští zpracovatelé masa, kteří se musejí vypořádat s rostoucím dovozem. Import hovězího masa podle Českého statistického úřadu letos stoupl o 13 procent, vepřového o 19 procent a drůbežího o více než pětinu.

"Budeme oslovovat i prodejní firmy, protože si myslíme, že jde i o ně. Za letošní rok zmizí asi 26 tisíc mléčných krav," doplnil šéf zemědělců.

Naposledy protestovali farmáři 29. října proti nízkým výkupním cenám mléka. Do polí na několika místech České republiky vylili desetitisíce litrů čerstvého mléka, aby ukázali, jak rychle ztrácí na ceně. - více čtěte Čeští farmáři vylévali mléko do polí

Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč. Podle farmářů by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy zhruba deset korun.