Zemědělci i potravináři si dlouhodobě stěžují, že marže obchodníků na rozdíl od těch jejich se neustále zvyšují. Ilustrační foto.

Zemědělci i potravináři si dlouhodobě stěžují, že marže obchodníků na rozdíl od těch jejich se neustále zvyšují. Ilustrační foto. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Farmáři chtějí zablokovat sklady obchodních řetězců

  • 10
Agrární komora v čele s prezidentem Janem Velebou pohrozila blokádou skladů obchodních řetězců. Farmáři chtějí obchodníky přinutit, aby ubrali ze svých marží a prodávali víc českých výrobků. Podobnými protesty už počátkem měsíce pohrozili zemědělští odboráři.

Se zástupci řetězců by měl podle Veleby v příštích dnech jednat prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Zemědělci i potravináři si dlouhodobě stěžují, že marže obchodníků na rozdíl od těch jejich se neustále zvyšují.

Upozorňují také na rostoucí podíl potravin z dovozu, čímž jsou prý z trhu vytlačováni tuzemští výrobci a následně poškozováni domácí zemědělci.

"Pokud to jednání nebude úspěšné, po vzoru francouzských farmářů připravíme blokádu logistických center obchodních řetězců," uvedl Veleba. Francouzští farmáři v minulosti blokovali logistické centrály řetězců nepřetržitě po dva dny.

Sklady chtějí blokovat i Lotyši s Bulhary

Blokádami centrálních skladů řetězců začátkem června pohrozili také odboráři ze zemí visegrádské čtyřky, Lotyšska a Bulharska. Zda je zrealizují se rozhodnou na základě přístupu nového eurokomisaře pro zemědělství.

Tuzemští farmáři už dříve oznámili, že na přelomu června a července chtějí blokovat jednu z dálnic v Česku. Hodlají tím upozornit na podle nich kritickou situaci chovatelů mléčného skotu, které trápí již několik měsíců trvající nízké výkupní ceny mléka.

Proti nízkým výkupním cenám mléka ve čtvrtek tisíce zemědělců demonstrují v Bruselu, kde začíná dvoudenní summit Evropské unie. Premiér Jan Fischer jako zástupce českého předsednictví připustil, že by se téma mléčných kvót, s nimiž ceny mléka souvisí, mohlo objevit na jednacím stole. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že bude žádat o snížení výrobních kvót, které se naopak v současnosti zvyšují, a v roce 2015 se mají zrušit úplně.

Zástupci českého předsednictví oznámili, že budou s demonstranty jednat.

Kvóty skončí za šest let

EU se nedávno dohodla, že v roce 2015 definitivně zruší výrobní kvóty na mléko a do té doby se budou každý rok postupně zvyšovat.

Agrárníci však namítají, že vyšší kvóty vedou k přebytku mléka na trhu, což snižuje jeho výkupní ceny. Snížení kvót by podle nich naopak výkupní ceny zvýšilo.

"V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů (asi 5,3 Kč), což je o 20 až 30 procent méně, než tvoří náklady. Tuzemští výrobci mléka trží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se tak tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví to prostě nevydrží," řekl před nedávnem Veleba.

,