Nezávislá organizace High pay Centre upozorňuje na nepoměr mezi platy řadových pracovníků a vedení velkých, prosperujících firem.

Nezávislá organizace High pay Centre upozorňuje na nepoměr mezi platy řadových pracovníků a vedení velkých, prosperujících firem. | foto: Profimedia.cz

Váš šéf vydělal za tři dny víc než vy za celý rok, upozorňují aktivisté

  • 233
Už k prvnímu letošnímu úterý vydělali šéfové největších britských firem tolik, co průměrný Brit za celý rok. Informuje o tom organizace High Pay Centre. Takzvaným Fat Cat Tuesday - tedy dnem, kdy šéfové dosáhnou průměrného ročního platu, upozorňuje think-tank na nerovnost mezd.

Do výzkumu zahrnula High Pay Centre společnosti s nejvyšší tržní hodnotou (FTSE 100). Šéfové těchto firem podle ní ročně vydělají 4,96 milionu liber, to znamená, že na hodinu berou 1 260 liber (v přepočtu přes 46 tisíc korun).

Na průměrnou britskou roční mzdu ve výši 27 645 liber si tak generální ředitel přijde za pouhých 22 pracovních hodin, tedy už v prvním týdnu nového roku, což v letošním roce představuje úterý 5. ledna odpoledne, uvedl server CNBC.

High Pay Centre uvádí, že je to stejně dlouhá doba jako loni, ale o den kratší než v roce 2014. Tehdy museli šéfové počkat na dosažení průměrné roční britské mzdy až do první pracovní středy (Fat Cat Wednesday).

High Pay Centre chce zveřejňováním upozornit na nepoměr mezi finančními odměnami za práci pro lidi ve vedení a řadovými zaměstnanci. Jejím cílem je zároveň vyvolávat u britské veřejnosti pochybnosti o snahách vlády tuto nerovnost mezd vybalancovat.

„Britská vláda uznává, že by měli růst společnosti na mzdách pocítit všichni zaměstnanci, ne jenom vedení. Mnohonásobky průměrného platu běžných pracovníků jdou tudíž proti této zásadě,“ vysvětluje zástupce ředitele High Pay Centre Paul Marsland.

Iniciativa organizace má však i své odpůrce. Třeba odborník Sam Bowman z Adam Smith Institute, renomovaného britského think-tanku, označuje výsledky studie High Pay Centra za „neseriózní analýzy a hospodské počty“. „Jejich stížnosti by měly smysl, pokud by ve firmách nešlo o vydělávání peněz, což ovšem nedává moc smysl,“ vysvětluje Bowman.