Bývalá francouzská ministryně financí, pětapadesátiletá Christine Lagarde je...

Bývalá francouzská ministryně financí, pětapadesátiletá Christine Lagarde je generální ředitelkou Mezinárodního měnového fondu. | foto: AP

Favoritkou do čela MMF je „rocková hvězda“ ekonomických fór Lagardeová

  • 17
Po skandálu a rezignaci šéfa Mezinárodního měnového fondu je favoritkou na zisk postu francouzská ministryně financí Christine Lagardeová. Pomáhá jí její skvělá pověst i fakt, že je žena. Na ekonomických fórech se k ní prý chovají jako k rockové hvězdě.

"To, co se stalo Strauss-Kahnovi, jen podtrhuje, jak by bylo skvělé mít ve vedení ženu," řekl bývalý hlavní ekonom MMF Keneth S. Rogoff, který v současnosti přednáší na Harvardově univerzitě.

"Ona zanechává úžasný dojem, je politicky mazaná a je zároveň velmi silnou osobností. Na setkáních finančníků po celém světě s ní zacházejí prakticky stejně jako s rockovou hvězdou," dodal pro deník New York Times.

Hlavním protivníkem Lagardeové bude podle analytiků bývalý turecký ministr financí Kemal Darvis, který je spojován s úspěšnou záchranou turecké ekonomiky po tamní katastrofální finanční krizi v roce 2001. Darvisovi se mimo jiné podařilo zajistit životně důležitý úvěr od Mezinárodního měnového fondu. Předtím navíc pracoval 24 let ve Světové bance.

Evropě, která vede fond již od konce 40. let minulého století, se však Lagardeová v době dluhové krize v eurozóně hodí daleko více, přestože ji francouzský prezident Nicolas Sarkozy do boje o místo šéfa MMF ještě oficiálně nevyslal. Sama francouzská ministryně financí nehodlá případnou kandidaturu komentovat.

"Ona moc dobře ví, že cokoliv řekne, tak to jen sníží její šance. Nejlepší je zůstat nad věcí a jen čekat, co se stane," cituje NYT nejmenovaného francouzského diplomata. Ani on však nepochybuje, že Lagardeová je jedním z hlavních favoritů a její šance rostou. "Bezpochyby je jedním z hlavních kandidátů, o nichž se v současnosti mluví," dodal.

Žena vládne angličtinou a byla v show Jona Stewarta

Největší nevýhodou šéfky francouzské státní pokladny je její národnost, která je stejná jako v případě Strausse-Kahna. Nedávná minulost ovšem ukázala, že ani to ji nemusí předem diskvalifikovat. Mezi lety 1978 a 2000 MMF vedli rovněž dva Francouzi za sebou - Jacques de Larosiere a Michel Camdessus.

Lagardeová je ovšem dobře známá i ve Spojených státech a na Wall Streetu a ve Washingtonu je stejně respektovaná jako v Evropě. Celkem 25 let totiž v USA žila, když pracovala v právnické firmě Baker & McKenzie v Chicagu. Její angličtina je tak téměř bezchybná, což je mezi francouzskými politiky ojedinělý úkaz.

V roce 2009 francouzská ministryně zapůsobila na americké publikum, když v satirické show Jona Stewarta popisovala, jak tlačila na vyhození nekompetentního vedení jedné belgicko-francouzské banky, která požadovala státní pomoc. V rozhovoru s respektovanou novinářkou Christiane Amanpourovou pro americkou televizní stanici ABC zase uvedla, že ženy "přinášejí na pracoviště daleko méně libida a méně testosteronu", což se v souvislosti s aférou kolem Strausse-Kahna ukazuje jako velmi předvídavé.

Obsazení postu šéfa MMF Evropanem se nelíbí některým rozvojovým zemím a Japonsku. Čína a Japonsko nepřímo varovaly před tím, aby si USA a Evropa mezi sebou opět sjednaly pokoutní výměnný obchod, a vyzvaly k otevřenému a transparentnímu procesu výběru nástupce Strausse-Kahna.
Evropa nicméně trvá na tom, že zejména s ohledem na nynější dluhovou krizi v eurozóně chce mít v čele fondu svého člověka a hodlá se shodnout na společném kandidátovi.

,