Šéf americké centrální banky Ben Bernanke

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke | foto: Reuters

Fed uvažuje o další podpoře ekonomiky. Zlato stoupá, dolar ztrácí

  • 114
Americká centrální banka zvažuje další opatření na podporu ekonomiky. Zda k nim sáhne, bude záviset na čerstvých statistických datech. Především by ekonomika musela pokračovat ve slabém výkonu a zároveň by musela polevit inflace. Před členy amerického Kongresu to řekl jeho šéf Ben Bernanke. Americká měna po prohlášení oslabila, hodnota zlata naopak šplhá výš.

Prohlášení Bernankeho dokládá, že dosavadní kroky banky na rozběhnutí amerického hospodářství byly nedostatečné.

"Stále je zde možnost, že slabý hospodářský růst bude trvalejšího rázu, než jsme očekávali. Je také možné, že se znovu objeví riziko deflace, což by znamenalo, že bude nutná další pomoc," řekl Bernanke. Na druhou stranu Fed pracuje i se scénářem, že se delší dobu udrží zvýšená inflace, kterou způsobují drahé energie a potraviny. Pokud by inflace dlouho nepolevovala, pak je Fed připraven sáhnout k rychlému zvyšování úrokových sazeb, až bude k takovému kroku vhodná doba.

Ve hře jsou tři varianty

Fed má připraveny tři možné scénáře. Před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Bernanke v pololetním vystoupení uvedl, že v úvahu připadá další kolo nákupu státních dluhopisů s delší splatností. To by v podstatě znamenalo třetí fázi takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, zkráceně QE3.

Vedle toho by Fed mohl ještě srazit úrok, který bankám platí za uložené rezervy, čímž by je povzbudil k vyšší úvěrové aktivitě.

Třetí možností je explicitnější formulování strategie, hlavně jak dlouho chce držet sazby na rekordním minimu. To by podle Fedu mohlo dát investorům větší důvěru v centrální banku a její snahy podpořit ekonomiku dalšími opatřeními.

Zlato stoupá, dolar oslabuje

Bernanke je stále toho názoru, že za příliš pomalým růstem ekonomiky jsou přechodné faktory. Šéf Fedu tudíž stále počítá s tím, že ekonomika ve druhém pololetí zrychlí tempo.

Cena zlata po Bernankových slovech zrychlila růst a dostala se na nový rekord těsně pod 1 590 dolarů za troyskou unci. Prudce vzhůru vyrazilo také stříbro, jehož cena překročila 38 dolarů za unci, obecně se zvyšovaly ceny i dalších komodit, včetně ropy.

Americký dolar naopak oslabuje vůči většině hlavních měn. Vůči franku klesl na rekordním minimum.

,