Fencl bude regulovat trh s mlékem. Nikdo o to nestojí

Ministr zemědělství Jan Fencl přinesl českému zemědělství další podporu - vládním nařízením začne od ledna regulovat trh s mlékem. Určí, kolik mají zemědělci vyrábět mléka a za kolik je musí mlékárny od nich vykoupit. Ačkoliv je to po cukru jeho druhý zásah do trhu, odborníci, zpracovatelé i někteří zemědělci ho označují jako vyloženě špatný. "Bez nich se do unie nedostaneme," tvrdí ovšem ministr Fencl při obhajobě svých mléčných kvót.

"Lže a boří tím normální tržní vztahy," říká Jan Teplý, šéf největšího domácího zpracovatele mléka, Jihočeských mlékáren, který chce Fenclovu regulaci bojkotovat.

Ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha kvóty přímo neodmítá. "Ačkoliv jsou ekonomicky neodůvodnitelné, chápu je jako nutné zlo," míní Doucha. "Čistě ekonomicky nemohou přinést vyšší efektivnost, ale stejně jako v Evropské unii tím politici mohou zajistit zaměstnanost a udržení zemědělství v oblastech, kde to chtějí," dodává.

Přesto i Doucha připouští, že český systém kvót je postavený na hlavu. "Už samotné stanovení množství produkce mléka je omezení trhu, ale společně se stanovením minimální ceny, kterou budou muset mlékárny platit, je holý nesmysl," upozorňuje Oldřich Obermaier z hodonínské mlékárny TPK. "Instituce minimální ceny tam nemá co dělat," tvrdí rovněž šéf Českomoravského mlékárenského svazu Michal Němec s tím, že Evropská unie něco podobného nemá zavedeno.

"Výkupy mléka za takzvané minimální intervenční ceny totiž unie používá jen v tom případě, pokud po určitou dobu klesnou tržní ceny výrobků pod určitou hodnotu. Na rozdíl od nás, kdy musí zpracovatelé za mléko platit minimální cenu pořád," vysvětluje Doucha.

Největší mlékárny počítají s tím, že Fenclovu regulaci trhu nepřijmou. "Nic mu nebude fungovat.

Nemá na ministerstvu lidi, kteří by tomu rozuměli, nemá administrativu," připomíná Teplý. "Navíc chce vytvořit mezi mlékárnami a zemědělci monopolní odbytové družstvo, které nemá skoro žádné povinnosti, ale bude si moci určovat cenu. To je naprosto šílené," upozorňuje Obermaier.

Proto Mlékárenský svaz nabídl farmářům, že mlékárny doporučené svazem budou dodržovat minimální cenu a platit včas zemědělcům, kteří s nimi uzavřou smlouvy. "Snažíme se napravit nešvar trhu, jenž kvóty neřeší. Aby zemědělci stále nedodávali zpracovatelům, kteří jim slibují vyšší ceny, ale neplatí," říká Němec.

Proti Fenclovu omezování trhu se nestavějí jen mlékárny, ale i zemědělci. "Systém kvót umožňuje přežít průměrným a špatným a brání dobrým v rozvoji," říká Antonín Sůva, předseda zemědělského družstva v Košeticích. To je jedním z největších dodavatelů Jihočeských mlékáren. "Problém je v tom, že ti, kdo investovali, se potřebují kvůli splácení dále rozvíjet. A to jim systém kvót znemožňuje," tvrdí Doucha.

Zda mlékárnám i zemědělcům, kteří Fenclovy kvóty odmítnou dodržovat, hrozí nějaký postih, není jasné. Ministr se totiž k této otázce dosud nevyjádřil.