Fencl připravuje zákon, aby Budvar zůstal majetkem státu

  • 1
Budějovický Budvar by měl podle názoru ministerstva zemědělství navždy zůstat v rukou státu. "Privatizovat Budvar znamená ohrozit jeho současné postavení, ochranná známka je totiž fixována na národní podnik. Jde o velké riziko, protože prodej může znamenat konec tradiční výroby piva," vysvětlil ministr zemědělství Jan Fencl. Svůj názor ohledně budoucnosti pivovaru chystá ministr Fencl prosadit do zákona nebo vyhlášky, aby zamezil privatizaci Budvaru i příštím vládám.

Podle Fenclova mluvčího Pavla Kováře je cílem zabránit příštím vládám "v divoké privatizaci Budvaru".

Divokou privatizací míní Fencl prodej Budvaru do rukou amerického Anheuser-Busche, s nímž se Budvar pře o cennou známku Budweiser. "Prodávat Budvar znamená dát jej všanc Anheuseru," míní Fencl. "Privatizace Budvaru by podle toho, co vím, neměla proběhnout dříve, než budou vyřešena rizika spojená se soudními spory s Anheuser-Buschem," míní šéf privatizace ministerstva zemědělství Jiří Stehlík.

Podle něho není potřeba prodávat podnik, který pravděpodobně nepotřebuje strategického partnera. "Peníze na vlastní rozvoj si Budvar dovede sehnat a podle výsledků ví, jak pivo vařit, takže žádné rady v tomto směru nepotřebuje," dodal Stehlík.

Ministerstvo zemědělství však zatím nemá přesnou představu, jak chce ministr prodeji pivovaru zabránit. Nejpravděpodobnější je novela zákona o velké privatizaci nebo jiná legislativní úprava. Tu by musel ještě schválit parlament. Zcela proti nejsou ani opoziční strany, je tedy možné, že podobnou úpravu podpoří i Poslanecká sněmovna.

"Zablokovat privatizaci na věčné časy určitě nechceme. Ale na druhou stranu chceme privatizovat Budvar, teprve až budou vyřešeny známkoprávní spory nebo až nebude hrozit nebezpečí," míní šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Proč má ministerstvo zemědělství takové obavy z Američanů?

"Anheuser-Busch se ukázal jako společnost, která není pro Budvar strategickým partnerem, ale strategickým likvidátorem," obává se šéf Budvaru Jiří Boček.
Anheuser-Busch chtěl po roce 1989 Budvar získat, a tím elegantně vyřešit známkoprávní spory. To však odmítlo ministerstvo zemědělství definitivně v roce 1996 s tím, že Američané by Budvar nerozvíjeli, ale naopak utlumili.

"Navrhovali jsme rozumné a spravedlivé řešení sporu, ale tyto plány se bohužel neuskutečnily," uvedl k tomu šéf Anheuser-Busche Stephen Burrows.

Oba pivovary se přou, kdo koho kopíruje. Historickou skutečností je, že zakladatel Anheuser-Busche Adolf Busch v roce 1894 prohlásil: "Pivo Budweiser vyrábíme podle receptur piva z Českých Budějovic - je stejné barvy, kvality a chuti." Tím konkurent přiznal, že se snaží jen o kopii originálu z Českých Budějovic, hlásá Budvar v soudních síních.

Podle Burrowse však známku Budweiser celosvětově proslavil Anheuser-Busch a Budvar se na cenné značce podle něj snaží jen parazitovat.