Na Rock for People se třídí sklo, plast, hliník, papír a nově i zbytky jídla.

Na Rock for People se třídí sklo, plast, hliník, papír a nově i zbytky jídla. | foto: Štěpán Suchochleb.

Festival Rock for People učí lidi třídit odpad, stojí ho to miliony

  • 22
Štěpán Suchochleb je jedním z organizátorů vyhlášeného festivalu Rock for People. A také ekolog. Před lety spojil obojí dohromady a přesvědčil své kolegy, aby se jejich festival stal "zelenějším". Vyplatilo se. Dnes se o Rock for People mluví nejen v souvislosti s hudbou, ale i díky vlastní třídící lince na odpad.

"Přemýšleli jsme, jak snížit dopad festivalů na životní prostředí. Například v zahraničí už na podobných akcích používají i alternativní zdroje elektřiny. My jsme se rozhodli, že budeme třídit odpad," popisuje Suchochleb, který má v rámci festivalu na starosti právě likvidaci odpadků.

Spoluorganizátor festivalu Rock for People Štěpán Suchochleb.

Kromě barevných košů a elektrických vozíků pořadatelé investovali i do vlastní třídící linky. Tím je festival v Česku unikátní. Linka umístěná v jednom z hangárů na ploše bývalého letiště u Hradce Králové, kde se festival pořádá, během jeho průběhu vytřídí přes osmdesát procent veškerého odpadu.

"Funguje to tak, že během festivalu svezeme vždy jeden druh odpadu a ten pak třídíme do připravených kontejnerů. Třídíme i směsný odpad, což je samozřejmě o něco náročnější," říká Suchochleb. Letos se navíc vedle plastů, skla, papíru a hliníku budou třídit i zbytky jídla. Například z vytříděného plastu se pak vyrábějí zatravňovací dlaždice.

Návštěvníci festivalu přijali třídění velmi rychle. "Někteří z mých kolegů se ze začátku báli, že na to lidi budou kašlat. Je to ale naopak. Návštěvníci jsou na pořádek dost hákliví," popisuje Suchochleb své zkušenosti.

Na Rock for People se třídí sklo, plast, hliník, papír a nově i zbytky jídla.
V areálu Rock for People se pohybují pouze vozíiky poháněné elektřinou.
Brigádníci třídí odpad svezený na třídící linku.

Brigádníci na Rock for People nejdříve sesbírají vždy jeden druh odpadu, ten pak elektrickými vozítky svážejí k třídící lince, kde se odpad přebírá.

Investice do třídícího systému dosáhla řádově milionů korun a náklady na likvidaci odpadu vzrostly festivalu na dvojnásobek. Ušetří ale například na kontejnerech. "Když totiž odevzdáte vytříděné kontejnery, nic neplatíte. Když smíšený odpad, platíte mezi 1 500 až 1 800 korunami za tunu," vysvětlil Suchochleb.

V budoucnu by se ale investice do třídící linky mohla organizátorům vrátit. O její pronájem totiž projevilo zájem několik konkurenčních festivalů. "V současné době jednáme se čtyřmi a vypadá to, že se třemi z nich bychom se mohli dohodnout. Budeme ale poskytovat jen část našeho systému, chceme se dál odlišovat," dodal Suchochleb.