Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Do tří týdnů dostanou španělské banky 30 miliard eur

  • 87
Ministři financí eurozóny schválili finanční pomoc pro španělské banky ve výši 30 miliard eur. Peníze budou mít k dispozici do konce července. V noci se na tom shodli ministři financí zemí eurozóny. Španělsko dostalo zároveň více času na to, aby zkrotilo deficit pod hranici tří procent HDP. Oznámil to server BBC.

Eurozóna se již v červnu dohodla, že španělským bankám půjčí až 100 miliard eur. Předběžný audit španělského bankovního sektoru ale naznačil, že skutečná potřeba bude zřejmě mnohem nižší a mohla by se pohybovat kolem 65 miliard eur. Částka 30 miliard eur, kterou teď Euroskupina, tedy ministři financí eurozóny, slíbila do konce července uvolnit, bude připravena jako záloha.

"Formální dohody bychom chtěli dosáhnout v druhé polovině měsíce. První část z 30 miliard eur tak bude připravena na konci měsíce," řekl novinářům šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker. Španělsko peníze může čerpat, pokud bude chtít. Řada španělských bank stále ještě pociťuje dopady krize na tamním realitním trhu, která trvá od roku 2008.

Země musí provést další reformy

Eurozóna se zároveň dohodla, že prodlouží Španělům dobu, kterou mají na nápravu veřejných financí. Schodek rozpočtu tak musí stlačit pod tři procenta HDP do roku 2014, nikoliv do původně stanoveného roku 2013.

Španělsko výměnou za to musí provést další úsporná opatření. Specifikovat by je mělo ve středu, podle zdrojů agentury Reuters ale kombinace úspor a zvyšování daní by měla jen letos přinést až deset miliard eur. Díky tomu bude moci Španělsko letos mít rozpočtový deficit až 6,3 procenta HDP, příští rok 4,5 procenta a v roce 2014 skončit na 2,8 procenta.

Investory z celého jednání Euroskupiny zajímala především ta pasáž, ve které ministři potvrdili, že až začne v Evropě příští rok fungovat jednotný dohled nad bankovním sektorem, bude možné banky rekapitalizovat přímo. To znamená, že španělské banky by pak měl být schopen rekapitalizovat evropský záchranný fond a žádné státní garance za půjčky nebudou nutné.

Dohodnutý plán navazuje na závěry summitu Evropské unie z konce června, kde se lídři EU dohodli, že je třeba zlomit začarovaný kruh závislosti bank na státních financích. Zadlužené banky se totiž až dosud sanovaly z peněz daňových poplatníků, což vedlo k tomu, že pomoc bankám zhoršila stav státních financí. Výsledkem bylo, že ratingové agentury snížily rating řadě států, jimž se tak prodražila obsluha státního dluhu.

,