Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Čeští lodníci žalují finanční úřad kvůli dodanění nizozemských mezd

  • 17
Někteří lodníci pracující v Nizozemsku, kteří na výzvu finančního úřadu mají doplácet daně, podali trestní oznámení na české úřady. Tvrdí, že jim postupem úřadů vznikla škoda. Podle lodníků jim úředníci v minulosti mylně sdělili, že příjmy z Nizozemska v Česku danit nemusejí. Uvedla to televize Prima, podle které trestní oznámení směřuje na finanční úřad v Rumburku a ministerstvo financí.

Jak už dříve informoval iDNES.cz, problém se týká zvláštního režimu danění pro lodníky pracující v Nizozemsku. Podle vzájemné smlouvy o zamezení dvojího zdanění musejí lodníci platit daně v místě své rezidence, tedy v Česku. Lodníci však daně zaplatili v minulosti v Nizozemsku.

Problém danění lodníků

Finanční úřad začal vymáhat daně od lodníků v roce 2015. Požadoval od nich vrátit dluh vzniklý za poslední tři roky a zaplatit penále a úrok z prodlení, který však slíbilo ministerstvo financí odpustit.

Taková částka by se i tak mohla v některých případech vyšplhat až na sta tisíce korun, což lodníci odmítli zaplatit a podali žádost o prominutí daní. Ministerstvo financí by však přišlo o částku, která byla v minulých letech vyčíslena na 29 milionů korun. Navíc může daně prominout jen v některých případech, pro než momentálně zástupci lodníků nemají dostatečné argumenty (více čtěte zde).

České finanční úřady po nich nyní chtějí doplatky daní zpětně za tři roky včetně penále někdy i ve výši statisíců korun.

Ministr financí Ivan Pilný televizi Prima řekl, že vypovědět smlouvu Česko nemůže, protože je pro něj výhodná. „Zdanění v Holandsku a Česku je prostě jiné. A ti lidé si samozřejmě vybrali tu příjemnější variantu a ty následky, které z toho vyplývají, jsou nepříjemné,“ dodal.

Problém se týká několika stovek lodníků, kteří se plaví na nizozemských lodích a v Nizozemsku platí daně. Jejich placení v Česku však vyžaduje u lodníků dodatek ke vzájemné smlouvě o zamezení dvojímu zdanění s Nizozemskem z roku 1974.

Premiér Bohuslav Sobotka v polovině dubna požádal ministerstvo financí, aby těmto námořníkům pomohlo. Ministerstvo by jim mělo poskytnout pomoc při žádostech o vrácení daní, které námořníci zaplatili v Nizozemsku. Zároveň by měl úřad vyvinout tlak na nizozemskou daňovou správu, aby zaplacené daně byly vráceny co nejdříve.

Dodatek z dob komunismu dohnal české lodníky. Mají platit statisíce

Mnoho lodníků však vrácené peníze z daní zaplacených v Nizozemsku už pravděpodobně neuvidí. Podle lodníků totiž nizozemští zaměstnavatelé daně za své pracovníky v některých případech státu vůbec neodvedli. Přitom jim částky strhli ze mzdy.

Lodníci dosud využívali situace, kdy mohli odvádět nižší daň, než by platili v tuzemsku. Zatímco v Česku činí daň 15 procent vypočítaných z hrubé mzdy navýšené o pojistné, v Nizozemsku dostávají lodníci nejnižší mzdy, na které se vztahuje daň 8,5 procenta. Částka tak může být až dvakrát nižší.

,