Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Finanční úřady vidí podvod všude, rozjely hon na ručitele DPH

  • 412
Finanční úřady pronásledují firmy, jejichž obchodní partneři dluží státu miliony na dani z přidané hodnoty. Firmy se musí bránit podezření, že jsou zapleteny do podvodů s DPH.

Od jednoho z největších soukromých obchodníků s benzinem, opavské firmy FAU, chce stát 200 milionů korun jako ručení za jeho obchodního partnera. Ten údajně nezaplatil DPH z nafty dovezené ze Slovenska. Finanční správa má podezření, že šlo o podvod a že se na něm FAU podílela.

Ze Slovenska šla totiž nafta do FAU přes pět dalších firem, v jejichž orgánech seděli zřejmě bílí koně. Správce daně se jí snaží prokázat, že o průšvihu tušila. Firma vědomou účast na podvodu odmítá, tvrdí, že jde o útok konkurence.

Distributorská firma však není jediná, na koho se stát zaměřil. Daňoví poradci se shodují, že zavedení kontrolního hlášení o DPH prověřuje finanční správa u všech společností, které mezi sebou obchodují. A ty se musí bránit podezření, že se do podvodu úmyslně zapletly.

„Podvodníci, kteří chtějí krátit DPH, potřebují prodat zboží tak, aby inkasovali DPH při prodeji. Odběratelem se tak může stát nic netušící seriózní firma, která zboží koupí a nabídne dál,“ říká Jan Rambousek, daňový poradce specializovaný na DPH a procesní právo a zakládající člen Unie daňových poplatníků.

Do prošetřování podezřelých se podle daňových poradců začaly díky informacím z kontrolních hlášení finanční úřady pouštět daleko častěji. Loni tímto způsobem doměřily na DPH 10,6 miliardy navíc, což je dvakrát více než v roce 2013. A dá se čekat, že letos toho bude ještě víc. „V současné době spouští daňová správa hloubkovou analýzu údajů z kontrolních hlášení,“ upozorňuje Vlastimil Sojka daňový poradce a jednatel poradenské firmy KODAP.

Kde nic není, ani stát nebere

Když se kontrolní hlášení zavádělo, sliboval ministr financí Andrej Babiš, že finanční správa nebude zbytečně zatěžovat poplatníky kontrolami a soustředí se na ty, kteří jí vyjdou z analýzy hlášení jako podezřelí. Jenže to je teď pro finanční správu skoro každý, kdo s podvodníkem, byť vzdáleně, obchodoval.

Kontrolní hlášení umožnilo daňové správě vidět obchodní vztahy firem jako na dlani. Vidí, u koho v řetězci se daň ztratila a kdo od podvodné firmy nakupoval. A protože na podvodné firmě, kryté bílými koňmi, si stát zpravidla už nic nevezme, finanční správa okamžitě startuje po obchodních partnerech firmy, kteří za DPH v určitých situacích ručí.

Zákon vymezuje dvě automatické situace – pokud firma za zboží (služby) zaplatila na jiný bankovní účet než ten, který má dodavatel registrovaný na webu daňové správy, anebo pokud obchodovala s firmou, která se dostala na seznam nespolehlivých plátců DPH (rovněž na webu, aktuálně jde o 6,5 tisíce firem).