Za hovory ze zemí EU by měly operátoři dnes účtovat už jen přípatek 1,65 Kč za minutu. Našli ale fintu, jak to obcházet.

Za hovory ze zemí EU by měly operátoři dnes účtovat už jen přípatek 1,65 Kč za minutu. Našli ale fintu, jak to obcházet. | foto: Profimedia.cz

Místo 1,65 Kč za minutu čtyřnásobek. Operátoři obcházejí regulaci roamingu

  • 200
Čechy čekají poslední prázdniny, během kterých si připlatí za telefonování, SMS nebo mobilní internet ze zemí EU. Už nyní jsou poplatky na minimu. Operátoři to ale mohou místy obcházet. Je proto třeba kontrolovat podmínky jednotlivých tarifů či předplacených karet.

Od příštího června na základě již schváleného evropského nařízení budou lidé v cizině volat za stejné tarify, jako kdyby byli doma. Už letos dlouholetá snaha Evropské komise operátory výrazně zregulovala (více jsme psali zde).

Operátoři mohou podle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU zákazníkům nyní přechodně přičítat nad rámec jejich domácích ceníků pouze 1,65 Kč za minutu hovoru nebo 1 MB dat a 65 haléřů za textovou zprávu.

Celkově nesmí minuta hovoru přesáhnout 6,30 Kč. Pro ty, kteří využívají například takzvané neomezené tarify, to znamená, že ze zemí Unie budou volat právě jen za 1,65 koruny za minutu.

Před ceníky je však třeba mít se na pozoru a o podmínkách roamingu se u operátora konkrétně informovat. Například u některých firemních smluv nebo předplacených karet nemusí být účtování takto přímočaré.

Fintu O2 řeší telekomunikační regulátor

To se týká třeba předplacenky Nadlouho od českého O2. Ta se totiž v zahraničí automaticky přepne na Nahlas. Znamená to, že místo aby měl zákazník každou minutu po první provolané do sítě O2 zdarma (tedy s roamingovým poplatkem za 1,65 Kč), jako to má v Česku, účtuje mu operátor 5,50 Kč a poplatek navrch, což ve finále kvůli regulovanému stropu znamená 6,30 Kč.

O2 tuto praktiku přiznává. „Jelikož roaming není součástí předplaceného tarifu, aktivujeme zákazníkům v případě, že vycestují, jiný. Tato informace je uvedena v ceníku, v on-line samoobsluze Moje O2, cenu volání ze zahraničí se také každý zákazník dozví v SMS, kterou mu pošleme po překročení hranic,“ vysvětluje mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu Martina Drtiny už si však někteří nespokojení zákazníci na tento způsob výkladu roamingové regulace stěžovali.

„V rámci došlých stížností ČTÚ zaznamenal některé praktiky operátorů u předplacených karet, které v tuzemsku mají účtování za hovor (tedy, když se platí prvních několik minut hovoru a potom už nic - pozn. red.), že u těchto karet operátor v roamingu dočasně změní tarif za takový, kde se účtuje každá minuta. Touto praktikou se nyní zabýváme,“ říká k tomu Drtina.